Sığınmacılara dikkati çekmek için "yaşamı dondurdu"

Sığınmacılara dikkati çekmek için "yaşamı dondurdu"

Erzurum'da AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Kavukçu, "sığınmacı" sorununa dikkat çekmek için öğrencileriyle metal malzemeler kullanarak yaptığı minare, çadır, saman ve ot balyalarının, hava sıcaklığının eksi 19 derece olmasından yararlanarak üzerlerine

ERZURUM (AA) - Atatürk Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kavukçu, dünyanın en büyük sorunlarından "sığınmacı" kavramına, öğrencileriyle yaptığı ve yaşama dair izler taşıyan sanat eserlerinin çevresinin buzla kaplanmasını sağlayarak dikkat çekti.

Dünyada son dönemlerde büyüyen "sığınmacı" sorununa dikkat çekmek isteyen Kavukçu, fakülte bahçesinde öğrencileriyle metal malzemeler kullanarak minare, çadır, saman ve ot balyaları gibi yaşama dair nesneler yaptı.

"Sınırların Sınırsız Çığlığı" isimli çalışmasını, hava sıcaklığının sıfırın altında 19 dereceye kadar düştüğü kentte, nesnelerin üzerine belirli aralıklarla su dökerek donduran Kavukçu, büyük uğraşlar sonucu tamamladığı eserlerini, üzerlerine farklı renklerde boyalar dökerek halkın beğenisine sundu.

Kavukçu, gazetecilere yaptığı açıklamada, projeyle dünyanın en büyük sorunlarından biri haline gelen sığınmacı kavramına dikkat çekmek ve bazı biçimsel yapılandırmalarla bu kavrama göndermeler yapmayı amaçladıklarını söyledi.

Minare, çadır, saman ve ot balyaları gibi yaşama dair nesnelerin yer aldığı dramatik bir çalışma yaptıklarını ifade eden Kavukçu, şöyle konuştu:

"Projede sığınmacıların yaşamları ve süregelen kültürleri ile ilgili dinsel ve politik göndermeler var. Kompozisyon içinde yer alan semboller ve biçimler sığınmacıların geçmişten günümüze kültürlerini dillendirmektedir. Öğrencilerimizle sabahlara kadar çalışarak bu eserleri yaptık. Yine gece saatlerinden sabah saatlerine kadar bu eserlere su dökerek dondurma çalışması yürüttük. Büyük emeklerle hazırladığımız çalışmaları halkın beğenisine sunuyoruz."

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.