1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı, TBMM Sanayi Komisyonu'nda
Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı, TBMM Sanayi Komisyonu'nda

Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı, TBMM Sanayi Komisyonu'nda

Tasarının ilk 84 maddesi kabul edildi

A+A-

TBMM (AA) - TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda, Sınai Mülkiyet Kanunu Tasarısı'nın ilk 83 maddesi kabul edildi.

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız başkanlığında, toplanan komisyonda, 191 maddelik tasarının görüşmelerine başlandı.

Toplantının açılışında söz alan AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, tasarının ele alındığı alt komisyona başkanlık ettiğini belirterek, burada yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ercoşkun, alt komisyonda katkı sunan muhalefet milletvekillerine teşekkür etti.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır da tasarının ilgili bakanlığın iyi niyetli bir çalışması olduğunu, talepleri doğrultusunda alt komisyon çalışmaları sırasında bazı düzeltmelerin yapıldığını, ancak bazı maddelere itirazlarının sürdüğünü belirtti.

Bayır, CHP grubu olarak tasarıyı genel olarak desteklediklerini kaydetti.

MHP Hatay Milletvekili Mehmet Necmettin Ahrazoğlu da alt komisyonda talep ettikleri bazı düzeltmelerin gerçekleştiğini, gerçekleşmeyenlere ilişkin önergeler vereceklerini ifade ederek, tasarıyı, bazı düzenlemeler hariç olmak üzere olumlu ve yararlı bulduklarını vurguladı.

Hükümet adına komisyonda bulunan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da tasarının olgunlaşması noktasında destek veren alt komisyon üyelerine ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etti.

Işık, "Bu kanun, arzu ederiz ki önümüzdeki uzun yıllar hiç dokunulmadan uygulansın. İki de bir kanun yapmaya ihtiyaç duyulmasın. İnşallah bugün yapacağımız görüşmelerle bunu daha da olgunlaştıracağız. Genel Kurul aşamasında da katkılarla kanunlaştıracağız." diye konuştu.

Görüşmelerde, tasarının ilk 83 maddesi kabul edildi.

Tasarı, marka, coğrafi işaret, tasarım, patent, faydalı model ile geleneksel ürün adlarına ilişkin hakların korunması ve bu suretle teknolojik, ekonomik ve sosyal ilerlemenin gerçekleştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT