Sırbistan Milli Günü Ankara'da Kutlandı

Sırbistan Milli Günü Ankara'da Kutlandı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu:- "15 Temmuz'da demokrasimizi ve anayasal düzenimizi hedef alan FETÖ ile mücadelede dostumuz Sırbistan'ın verdiği desteği değerli buluyoruz"- Sırbistan'ın Ankara Büyükelçisi Zoran Markovic:- "Çeşitli

ANKARA (AA) - Sırbistan Milli Günü vesilesiyle Ankara'da resepsiyon düzenlendi.

Sırbistan'ın Ankara Büyükelçisi Zoran Markovic'in ev sahipliğinde büyükelçilik konutunda düzenlenen resepsiyona, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Faruk Kaymakcı, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile çok sayıda diplomatik misyon şefi, diplomat ve gazeteci katıldı.

Resepsiyon, iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı.

- "Sırbistan'ın FETÖ ile mücadelede verdiği destek değerli"

Bakan Kasapoğlu, milli gün vesilesiyle Sırbistan halkını en içten duygularla tebrik ettiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in liderliğinde iki ülke ilişkilerinde tarihin en iyi döneminin yaşandığını söyledi.

Türkiye ve Sırbistan'ın ortak çıkar ve hedefler doğrultusunda, bölgenin barış ve istikrarı için çalıştığını, başta Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi olmak üzere, ikili ve Bosna-Hersek'le oluşturulan üçlü mekanizma kapsamında iş birliğini sürdürdüğünü vurgulayan Kasapoğlu, "Balkanlar'ın birbirine bağlanmasına katkı sağlayacak Belgrad-Saraybosna Otoyolu Projesi ile Sancak bölgesindeki bazı yolların modernizasyonu projesini Sırbistan'la birlikte yürütmekte ve TürkAkım projesiyle de Sırbistan'la enerji alanında iş birliğinde bulunmaktayız." dedi.

Türk iş insanlarının Sırbistan'daki yatırımlarının değerinin 200 milyon doları aştığını söyleyen Kasapoğlu, ikili ticaret hacminin 2019'da 1,2 milyar dolar seviyesine ulaşmış olmasının sevindirici olduğunu kaydetti.

İkili ticaret hacmini kısa vadede 2 milyar dolara, uzun vadede ise 5 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini vurgulayan Kasapoğlu, turizm alanındaki iş birliğinin geliştirilmesine de önem verildiğini dile getirdi.

Kasapoğlu, Türkiye'nin, Sırbistan'ın 2014'te başlattığı AB müzakere sürecinde somut ilerleme sağlamasından memnuniyet duyduğunu ve bu sürecin başarıyla tamamlanmasını ümit ettiğini de ifade etti.

Türkiye'nin, Sırbistan ile örgütlü suçlar, terörizmle mücadele ve göç gibi konulardaki iş birliğini de daha ileri noktalara taşımayı istediğini vurgulayan Kasapoğlu, "Bu bağlamda, 15 Temmuz'da demokrasimizi ve anayasal düzenimizi hedef alan FETÖ ile mücadelede dostumuz Sırbistan'ın verdiği desteği değerli buluyoruz." diye konuştu.

- "İş birliğimiz ve diyaloğumuz güçlenerek gelişiyor"

Sırbistan'ın Ankara Büyükelçisi Markovic de resepsiyona katılan konuklara teşekkür ederek, Mustafa Kemal Atatürk ve Yugoslavya Kralı Birinci Aleksandar'ın dostluğunun bir simgesi ve tarihi bir yapı olan büyükelçilik konutunda bu daveti vermekten onur duyduğunu belirtti.

İki ülkenin diplomatik ilişkilerinin 140. yıl dönümünün geçen yıl kutlandığını hatırlatan Markovic, Türkiye ve Sırbistan'ın ortak miraslarından yola çıkarak karşılıklı yarar temelinde birlikte çalışmaya devam ettiği takdirde dünyanın daha iyi bir yere dönüştürebileceğini söyledi.

Türkiye ve Sırbistan devlet başkanlarının kalpten kurduğu ilişkiler doğrultusunda iki ülkenin bir başarı hikayesi ortaya koyduğunu aktaran Markovic, "Çeşitli alanlardaki iş birliğimiz, devlet, sivil toplum ve özel sektör düzeyindeki diyaloğumuz, bağlarımızı kuvvetlendirmeye yönelik isteğimiz sürdükçe güçlenerek gelişiyor." dedi.

Büyükelçi Markovic, konuşmasını "Yaşasın Sırbistan, yaşasın Türkiye" sözleriyle sonlandırdı.

Konuşmaların ardından Markovic, Kasapoğlu'na Atatürk'ün Kral Aleksandar'a hediye ettiği ahşap yer saatini de gösterdi.

Davet, ikramın ardından sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.