1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Soma'da umudun adı Cansel oldu
Soma'da umudun adı Cansel oldu

Soma'da umudun adı Cansel oldu

Soma'daki maden faciasının ardından ailelere destek için bölgede bulunan sağlık ekipleri, bir madencinin kızının beyin tümörü nedeniyle yatalak olduğunu gördü- Sağlık ekiplerinin tedavisi için gerekli süreci başlatmasının ardından ameliyat geçiren ve fizi

A+A-

İZMİR (AA) - RAMAZAN ERCAN - Soma'daki maden faciasının ardından ailelere destek için bölgede bulunan sağlık ekipleri, beyin tümörü nedeniyle yatalak olan bir genç kızın hayatını değiştirdi.

Soma'ya 20 kilometre uzaklıktaki İzmir'in Kınık ilçesinde yaşayan ve babası Mahmut Buran da facianın yaşandığı madende çalışan 18 yaşındaki Cansel Buran, faciadan 2 yıl önce yatağa bağımlı hale geldi.

Şehit madenci yakınlarını ziyaret eden ve psikolojik destek sunan sağlık ekipleri, olaydan sağ kurtulan bir madencinin kızının yatalak olduğunu öğrenince onu da görmek istedi.

Cansel'in tedavisi için girişimde bulunan sağlık ekipleri, genç kızın Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde beyin ameliyatına alınmasını sağladı.

Beyin tümörü alındıktan sonra 45 günü bilinci kapalı olmak üzere yaklaşık 80 gün yoğun bakımda kalan genç kız, fizik tedavi sonrasında yürümeye başladı.

Cansel'i evinde ziyaret eden İzmir Sağlık Müdürü Dr. Ayhan İzzettinoğlu, madenci kızıyla Soma'daki maden faciasının ardından tanıştıklarını, iyileşmesi için çaba harcadıklarını anlattı.

Ege Üniversitesiyle iş birliği yaparak beyin ameliyatı ve fizik tedavisinin yapıldığını dile getiren İzzettinoğlu, şöyle konuştu:

"O gün yatalaktı ve ayağa kalkamıyordu. Şimdi kendi kendine kalkıp hiçbir destek almadan yürüyebiliyor. Onun azmi çok büyük. Şifa Allah'tandır biz sadece vesileyiz. Hekimler olarak tedavimizi düzgün şekilde uygulamaya çalışıyoruz. Ama bunun yanında en önemli şey hastanın kendi azmidir. Cansel ile yaklaşık 2 senedir iletişim halindeydik. Kendisinin de bir çabası azmi var. Sağlık Bakanlığımızın şefkatli eliyle yaklaştık. Devletimizin, bakanlığımızın olanaklarını sunmaya gayret ettik. Bugün de Allah'a şükür Cansel'i bu şekilde gördük."

- "Hayalim Gülben Ergen ile konuşmak"

Cansel Buran ise uzun yıllar sonra ayağa kalkabilmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, sağlığına kavuşmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Babasının kendisine bakabilmek için madende çalıştığını, maden faciasının ardından ise günübirlik işlerle ailenin geçimini sağlamaya çalıştığını anlatan Buran, madenci babasının emeğinin de büyük olduğunu söyledi.

Fizik tedavisinin sürdüğünü ifade eden Cansel, "Ben hiçbir şey bilmiyorum. Öğrenmek, okula gitmek istiyorum. Gülben Ergen'i çok seviyorum. En büyük hayalim Gülben Ergen'le telefonla da olsa konuşmak." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT