1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Suriye'de çatışmaların durdurulması anlaşması
Suriye'de çatışmaların durdurulması anlaşması

Suriye'de çatışmaların durdurulması anlaşması

ABD Dışişleri Bakanı Kerry:- "Bazı bölgelerde şiddetin azaldığına dair bilgiler alıyoruz. Bazı bölgelerde ise çatışmaların devam ettiğine dair bilgiler alıyoruz ve bu bizi şaşırtmadı, çünkü anlaşma gece yarısından bir dakika sonra devreye girdi”

A+A-

WASHINGTON (AA) – ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'nin Halep kentinde çatışmaların durdurulması anlaşmasının yürürlüğe girmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, genel olarak çatışmaların azaldığını fakat bazı bölgelerde anlaşmaya henüz uyulmadığını söyledi.

Kerry, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile ABD Dışişleri Bakanlığında yapacağı görüşme öncesinde, Şam saati ile 00.01'de Halep’te yürürlüğe giren çatışmaların durdurulması anlaşması hakkında bilgi verdi.

Anlaşmanın başlamasını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Kerry, “Bazı bölgelerde şiddetin azaldığına dair bilgiler alıyoruz. Bazı bölgelerde ise çatışmaların devam ettiğine dair bilgiler alıyoruz ve bu bizi şaşırtmadı, çünkü anlaşma gece yarısından bir dakika sonra devreye girdi.” dedi.

Kerry, Halep’te anlaşmanın uygulanıp uygulanmadığını daha iyi takip edebilmek için Rusya ile koordineli bir şekilde çalıştıklarını kaydetti.

Kerry, Halep’teki muhaliflere ve Esed rejimine seslenerek, bütün tarafların anlaşmaya uymasını istediklerini bildirdi.

Rusya’nın rejim üzerindeki etkisini kullanmasını da istediklerini ifade eden Kerry, “Rusya’nın rejime baskı yaparak anlaşmanın gerekliliğini yerine getirmesini sağlamasını istiyoruz. ABD de aynı şeyi muhaliflere yapacaktır.” şeklinde konuştu.

Kerry, iki hafta içerisinde, ABD ve Rusya’nın başkanlığında, Uluslararası Suriye Destek Grubu, Avrupa ve Ortadoğu’dan dışişleri bakanlarının katılımının sağlanacağı bir toplantı yapmayı istediklerini sözlerine ekledi.Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT