1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Suriye'de masumlar rejim tarafından katledilirken siyasi geçiş olmaz"
"Suriye'de masumlar rejim tarafından katledilirken siyasi geçiş olmaz"

"Suriye'de masumlar rejim tarafından katledilirken siyasi geçiş olmaz"

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest:- "ABD olarak Rusya'nın, Esed rejimini, çatışmaların durdurulması anlaşmasına uymaya ikna etmesini bekliyoruz"- "Halep'te şiddetin artmaya devam etmesinden endişe duyuyoruz"

A+A-

WASHINGTON (AA) - Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Suriye'de çatışmaların durdurulması anlaşmasının çok zarar gördüğünü vurgulayarak, "Suriye'de masum insanlar rejim tarafından katledilirken siyasi geçiş olmaz." dedi.

Earnest, günlük basın brifinginde Suriye'deki son gelişmeler ve Halep'te tırmanan gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye'de çatışmaların durdurulması anlaşmasının belli bölgelerde ciddi şekilde aşındığını vurgulayan Earnest, bu noktada özellikle Esed rejiminin saldırılarına dikkati çekti.

"Suriye'de masum insanlar rejim tarafından katledilirken siyasi geçiş olmaz" diyen Earnest, ABD olarak, Rusya'nın Esed rejimini, çatışmaların durdurulması anlaşmasına uymaya ikna etmesini beklediklerini vurguladı.

Halep'te rejimin, şiddetin artmasındaki rolüne dikkati çeken Earnest, hem rejimin hem de muhaliflerin masaya dönmeleri hususunda BM şemsiyesi altında mesafe almaya çalıştıklarını belirtti.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın "Eğer ateşkes Halep'e genişletilirse barış görüşmeleri devam edebilir." şeklindeki değerlendirmesinin sorulması üzerine Beyaz Saray Sözcüsü, Halep'te "çatışmaların durdurulması" anlaşmasının çok yara aldığını ve BM etrafında tarafların bir araya getirilmesinin elzem olduğunu kaydetti.

- Moskova'da Lavrov-de Mistura görüşmesi

Bu noktada Rusya'nın tavrının önemli olduğuna işaret eden ve Halep'te şiddetin artmaya devam etmesinden endişe duyduklarını dile getiren Earnest, "Rusya'nın Esed rejimi üzerindeki etkisini biliyoruz. Moskova daha önce Esed'i ikna etmişti; bugün yine etmesini bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Earnest, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, Moskova'da bugün de Mistura ile yaptığı görüşmenin ardından "Halep'te ateşkesin saatler içinde açıklanabileceği" şeklindeki sözlerini ise, henüz bir anlaşmaya varıldığına dair bilgisinin olmadığını ifade ederek cevapladı.

Sözcü, bu konuyla ilgili ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında henüz planlanmış bir görüşmenin olmadığını da belirtti.

Earnest, çatışmaların durdurulması anlaşması çerçevesinde 14 Şubat'tan bu yana Suriye-Arap Kızılhaçı eliyle toplam 57 insani yardım konvoyunun ülke içinde belirlenmiş 23 bölgeye ulaştığını ifade etti. Bu konvoylarla yaklaşık 700 kamyon malzemenin 678 bin insana ulaştırıldığını kaydeden Earnest, BM Dünya Gıda Programı kapsamında da havadan atılan 16 yardım paketinin yaklaşık 100 bin insan tarafından kullanıldığını dile getirdi.

- Rusya, Baltık Denizi'nde provokatif davranıyor

Earnest, son aylarda Baltık Denizi'nde Amerikan gemileri ile Rus uçakları arasındaki tansiyona da değinerek, Rusya'nın çok sayıda provokatif eylemde bulunduğunu belirtti.

"Rusya'nın bu provokatif eylemlerine karşı Avrupalı müttefiklerimize birçok kez güvence verdik." diyen Sözcü, bu konuda Moskova'nın iletişime daha açık olması gerektiğine işaret etti.

HABERE YORUM KAT