1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 'Suriyeli kardeşlerimize vatandaşlık imkanı vereceğiz'
'Suriyeli kardeşlerimize vatandaşlık imkanı vereceğiz'

'Suriyeli kardeşlerimize vatandaşlık imkanı vereceğiz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kilis'teki iftar yemeğinde yaptığı konuşmada Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesi konusuna değindi

A+A-

KİLİS (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kızılay tarafından 7 Aralık Üniversitesinde düzenlenen iftar programına katıldı.

Sözlerine, salı günü kutlanacak Ramazan Bayramı'nı tebrik ederek başlayan Erdoğan, "Suriye'nin ve ülkemizin zor bir dönemden geçtiği şu dönemde tuttuğumuz oruçların, eda ettiğimiz ibadetlerin kabul, yaptığımız hayır ve hasenatın makbul olmasını Rabbimden niyaz ediyorum" diye dua etti.

Erdoğan, "Bizim ülke olarak resmi sınırlarımız başkadır, gönül sınırlarımız başkadır. Gönül sınırlarımızın hududu bizim kardeş olarak gördüğümüz, bizi kardeş olarak gören herkesin yaşadığı yerleri içine alır. Dolayısıyla Suriye'den gelen kardeşlerime diyorum ki biz sizi kardeşimiz olarak görüyoruz, siz de bizi kardeşiniz olarak görüyorsanız, vatanınızdan uzak değilsiniz; sadece evinizden, toprağınızdan uzaksınız. Türkiye sizin de vatanınızdır." değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşlık müjdesi

"Ben bu akşam burada kardeşlerime bir müjde vermek istiyorum." diyen Erdoğan, "Kardeşlerimizin içerisinde inanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyenler var. Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığımızın bu konuda attığı adımlar var. Ellerinden geleni bakanlığımız oluşturduğu bir ofisle takip etmek suretiyle bu kardeşlerimize bu yardımı, bu desteği yaparak, onlara vatandaşlık imkanını vereceğiz." dedi.

"Suriye'nin başındaki zalimdir işi bu noktaya getiren"

Türkiye olarak Suriye konusunda 6 yıl önce neredelerse bugün de aynı yerde olduklarını vurgulayan Erdoğan şöyle devam etti:

"Suriye'nin başındaki zalimdir işi bu noktaya getiren. 600 bin Suriyeli kardeşimizin ölümüne neden olan bir insan bu ülkede asla bir yönetici olarak değerlendirilemez. Varil bombalarıyla, konvansiyonel silahlarla, tankla, topla kendi vatandaşlarını öldüren böyle bir insan devlet terörü estirmez de kim estirir? PYD'li bir terörist, YPG'li bir teröristten bu çok daha ileri bir teröristtir, DAİŞ'liden çok daha ileri bir teröristtir. Bunun hesabını, bedelini çok ağır ödeyecektir. Ama bu dünyada ama ebedi alemde. Çünkü çok mazlumların ahı var üzerinde. Er veya geç... Güzel bir sözümüz var 'alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.' 6 yıl önce neyi savunuyorsak bugün de aynı ilkeleri savunuyoruz. 6 yıl önce, 'Suriye halkının sesine kulak verilsin, bu işler zorla, baskıyla, güç kullanarak olmaz' diyorduk. Bugün de aynısını söylüyoruz. Biz kendisiyle ailece görüşüyorduk, hatta 'herhalde baban gibi olmazsın' diyorduk, gülüyordu. Ama demek ki iki dünyası vardı, gerçek dünyasını bizden gizliyordu. İşte şu 6 yıl içerisinde o gerçek dünyası ortaya çıktı. Bir medeniyet ülkesi bir tarih ülkesi Suriye'ye bu adam yazık etti."

Suriye halkının kendi istiklali ve istikbalini koruma adına tarihi bir mücadele yürüttüğüne işaret eden Erdoğan, "Esasen malum dış güçlerin müdahalesi olmasaydı, işin içine terör örgütleri karıştırılmasaydı, rejime destek verilmeseydi bugün Suriye özgür ve huzurlu bir ülkeydi. Birileri Suriye'de demokrasiyi, Suriye halkının kendi iradesiyle ülkesini yönetmesini istemediler. DAİŞ denilen örgüt bu amaçla ortaya sürülmüş bir kukladır aslında. PYD-YPG denilen örgütler, aynı amaçla güçlendirilmiş taşeronlardır. Suriye'de ne DAİŞ Müslümanları temsil ediyor, ne de PYD-YPG Kürt kardeşlerimizi temsil ediyor. İki örgüt de tasmalarını ellerinde tutanlar tarafından bölge üzerindeki kirli hesaplar uğruna kullanılan araçlardır." değerlendirmesinde bulundu.

"Bu insani kriz adeta Suriye'nin komşularının sırtına yüklenmiş durumda"

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Evlerinden, yurtlarından olan Suriyeli kardeşlerimizin sayısı 5 milyonu buldu. Bunun 3 milyona yakını Iraklı kardeşlerimizle beraber Türkiye'de. 3 milyona yakını Lübnan, Ürdün, Irak gibi komşu ülkelerde hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Ülke içinde de 7 milyonu zaten hepsi mekan değiştirmişler. Avrupa'nın, Asya'nın, Afrika'nın yani dünyanın yarısından fazlasının hemen yanıbaşında yaşanan bu insani kriz adeta Suriye'nin komşularının sırtına yüklenmiş durumda. Dünya bu kriz karşısında görmeyen, duymayan, konuşmayan tavrını sürdürmekte ısrar ediyor. Ta ki mülteci kafileleri sınırlarına dayanana kadar. Bu durumda da soruna çözüm bulmak yerine, kapıları kapatmayı tercih ettiler. Halbuki, bir evde yangın başlamışsa o yangın, evet önce komşulara sıçrar ama tedbir alınmazsa tüm mahalleyi, tüm şehri yakar, kül eder."

Muhabir: İlhan Toprak,Enes Kaplan

Etiketler :

HABERE YORUM KAT