1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Taksim'e yürümek isteyen 36 kişi gözaltına alındı
Taksim'e yürümek isteyen 36 kişi gözaltına alındı

Taksim'e yürümek isteyen 36 kişi gözaltına alındı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Beşiktaş ve Şişli'den kutlama yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı'na yürümek isteyen 36 kişi gözaltına alındı

A+A-

İSTANBUL (AA) - Beşiktaş Meydanı'nda toplanarak Taksim Meydanı'na yürümek isteyen Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyelerine, polis ekipleri dağılmaları uyarısında bulundu.

Burada basın açıklaması yapan göstericiler dağılmayarak yürümek isteyince polis ekipleri müdahale etti. Grupta bulunan 26 kişi gözaltına alındı.

Şişli Halaskargazi Caddesi'nde toplanarak Taksim Meydanı'na pankart açarak yürümek isteyen Sosyal Dayanışma Platformu (SODAP) üyelerini de polisler dağılmaları yönünde uyardı. Güvenlik güçlerinin ikazına rağmen yürüyüşe geçen grupta bulunan 10 kişi gözaltına alındı.

Halaskargazi Caddesi'nde toplanan Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Kütük ile bazı üyeler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Taksim Meydanı'nın kapatılmasını eleştiren slogan attı.

Kütük yaptığı açıklamada, Taksim Meydanı'na çelenk sunmak için geldiklerini, ancak izin verilmediğini ifade ederek, "Bakırköy'de önlem alanlar, Taksim'de de önlem alabilirdi. 18 Mart'ta Çanakkale ne kadar önemliyse, 1 Mayıs'ta da Taksim o kadar önemlidir." dedi.

TOMA'nın çarptığı vatandaş hayatını kaybetti
Bu arada, Tarlabaşı'nda TOMA'nın çarpması sonucu yaralanarak Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan 57 yaşındaki Nail Mavuş tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Acı haber üzerine hastaneye gelen yakınları, Mavuş'un 2 yıl önce geçirdiği bir sağlık sorunu nedeniyle hayatını kısmi felçli olarak sürdürdüğünü bildirdi.

4 SODAP üyesi gözaltında
Öte yandan, Talimhane yönünden Taksim Meydanı'na gitmek isteyen Mücadele Birliği ve Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) üyesi yaklaşık 20 kişi, "Yaşasın 1 Mayıs, "1 Mayıs'ta 1 Mayıs alanındayız, "1 Mayıs kızıldır, kızıl kalacak" şeklinde sloganlar attı. Polis ekipleri, gruba müdahale ederek, meydana girişlerini engelledi. Grupta bulunan 4 kişi gözaltına alındı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT