1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Taksitler piyasayı hareketlendirecek
Taksitler piyasayı hareketlendirecek

Taksitler piyasayı hareketlendirecek

KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan, “Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı taksit sayısının artırılması ve kredi kartı borçlarının yapılandırılması kararı ile piyasa hareketlenecek” dedi

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nın ardından kredi kartı ve taksit düzenlemesiyle ilgili, “Genel kredi taksit sınırı 9 aydan 12 aya çıkarıldı” dedi. Aynı zamanda kredi kartı borçlarına 72 aya kadar yapılandırma, asgari ücretlilere kredi kartı limitinin 5 bin 200 liraya çıkarılması, market ve benzin alışverişlerinde kredi kartına taksit oranının çıkarılması gibi kararlar getirildi.

ÜRETİME OLUMLU ETKİSİ OLACAK

Kredi kart ve tüketici kredileri taksit sayılarının arttırılması ve kart borçlarının yapılandırılmasının ekonomiyi canlandıracağını ifade eden Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Ali Osman Karamercan, “Alınan bu karar ekonominin lehine olacak ve piyasaları hareketlendirecektir. Bu sayede alışveriş artacak, üretime olumlu etkisi olacak. Takibe düşmüş kredilerin yapılandırması ile de çok büyük toplumsal bir soruna el atılmış olunuyor” dedi.

YENİ EVLENECEK ÇİFTLERE KATKI SAĞLAYACAK

Vatandaşların uzun taksitli alışverişi tercih ettiğini hatırlatan KONESOB Başkanı Karamercan, “Vatandaşımız uzun vadeli alışverişi tercih ediyor, daha önceki yıllarda da bu durumu görmüştük. Şimdi hükümetimizin aldığı kararla birlikte dayanıklı ev eşyaları, mobilya ve benzeri ev gereç alımları için 12 taksit, tüketici kredilerinde 48 ay taksit, ev almak isteyenlere ise evin değerinin yüzde 80 kadar kredi çekebilmesini olanak sağlayacak kararlar ekonomiye can verecek önemli avantajlar olarak görünüyor. Bu tanınan imkan en çok da evlilik alışverişi yapan ve ev alacak genç çiftlere olumlu katkı sağlayacak ve ödemelerini kolaylaştıracak” diye konuştu.

“SİCİL AFFI BEKLİYORUZ”

Hükümetin vergi affı ve kredi taksit sınırını 9 aydan 12 aya çıkarması gibi aldığı kararların esnaf ve sanatkarlar açısından önemli olduğunun altını çizen Başkan Karamercan, “AK Parti Hükümeti gerçekten ekonomi ve piyasalar açısından önemli adımlar atıyor ancak asıl esnaf ve sanatkarlarımız açısından önemli olan bir konu da sicil affı. Maalesef esnaf ve sanatkârımızın krediye ulaşmadaki en büyük engellerinden biri bu. Hükümetimiz sicil affını çıkarırsa binlerce esnafımız rahatlamış olacak ve bankalar nezdinde kara listeden silinerek sicilleri temizlenmiş olacak” dedi. (Derya Demir)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT