1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Tarihin doğayla kesiştiği yer: Kapadokya
Tarihin doğayla kesiştiği yer: Kapadokya

Tarihin doğayla kesiştiği yer: Kapadokya

Medeniyetler boyunca barınma, ibadet ve saklanma yeri olan peri bacalarının yanı sıra gün doğumunda yapılan balon turları, yeraltı şehirleri gezileri bölgedeki başlıca turistik faaliyetler arasında bulunuyor

A+A-

Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri'yi içine alan Kapadokya, doğası, tarihi ve farklı kültürel yapısıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

Kapadokya'da, Erciyes, Hasan ve Güllü dağlarının püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla oluşan peri bacaları, bölgede yaşayan insanlar için medeniyetler boyunca barınma, ibadet ve saklanma yeri oldu.

Tarihin doğa ile bütünleştiği Kapadokya'da, binlerce yıllık medeniyetlerin izleri görülebiliyor.

Turizm açısından büyük öneme sahip bölge, peri bacalarını görmeye gelen ziyaretçilerin yanı sıra doğa yürüyüşü, yoga ve fotoğraf tutkunlarınca tercih ediliyor.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Ürgüp, Avanos, Göreme, Akvadi, Uçhisar Kalesi, El Nazar Kilisesi, Aynalı Kilise, Güvercinlik, Ihlara ve Kızıl vadileri, Derinkuyu yeraltı şehri ve Açık Hava Müzesi ziyaretçilerin uğrak noktaları olurken, kayalara oyulmuş Kapadokya evleri yörenin kendine özgü halini de ortaya koyuyor.

Gün doğumunda yapılan balon turlarıyla tarihin doğayla kesiştiği Kapadokya'nın muazzam görüntüsü keşfedilebiliyor. İlk kez 1988'de başlatılan balon turları, Kapadokya'ya gelen ziyaretçiler için ayrı bir görsel şölen sunuyor. 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT