Serbest gezen tavuk çiftliği kuruluyor

Serbest gezen tavuk çiftliği kuruluyor
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin yerelden kalkınma hamlesi çerçevesinde Elmalı'da hayata geçirilecek Serbest Gezen Tavuk Yumurtası Üretim Çiftliği için çalışmalar sürüyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin yerelden kalkınma hamlesi çerçevesinde Elmalı'da yapılacak faaliyete geçecek Serbest Gezen Tavuk Yumurtası Üretim Çiftliği için çalışmaları devam ediyor.

Unutulan köy yumurtalarının lezzetini köy havalarını sofralara taşıyacak yeni bir projeyi hayata geçiren Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Elmalı Yakaçiftlik Mahallesi'nde 11 bin 250 metrekare yere Serbest Gezen Tavuk Yumurtası Üretim Çiftliğine tahsis edilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı Ticari Etlik ve Yumurtacı Kanatlı İşletmelerinin Biyogüvenlik Talimatı göz önüne alınarak hazırlanan proje bünyesinde "Serbest Gezen Tavuk Yumurtası Üretim Kümesi" yapılacak.

KÖY HAVASI VE KÖY YUMURTALARI SOFRALARINIZDA OLACAK

Kurulacak tesiste üretimde ATAK-S tavuk ırkı kullanılarak yerli hibrit kullanımı sağlanacak. Serbest gezen tavuklardan elde edilen doğal ve sağlıklı yumurta üretimi, hem üreticiye katma değer oluşturup karlılığını çoğaltacak, hem de bölgede yeni bir markanın oluşması haline gelecek. Bu durumun, yumurta üretimini arttırması ve en önemlisi de daha fazla üreticinin üretime dahil olmasıyla bölge ekonomisine katkı sağlaması ön görülüyor. 2000 adet yumurta tavuğundan elde edilen yumurtalar paketlenerek tüketicinin sofralarına gidecek. Üretilen yumurtalar ile bölgede pazar talebi yüksek olan doğal yumurta ihtiyacı elde edilecek, tüketiciye yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapılarak bilinçli tüketici profili oluşturulacak, üretilen yumurtalar marka haline gelecek.

MARKA OLACAK

Tek katlı, 1000'er tavuk kapasiteli kümeslerin her biri 290'ar m2 olacak şekilde toplam 580 m2 kapalı kümes alanı bulunacak. İki kümes arasında 120 m2 yem deposu planlandı. Toplam inşaat alanı 700 m2 olacak. Her bir kümesten tavukların çıkabileceği açık gezinme alanları 2.250 m2 olacak şekilde toplam 4500 m2 olarak belirlendi. Arazinin kalan alanı yem bitkisi ekimi (6000 m2) için kullanılacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.