1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. TBMM Anayasa Komisyonu Başkanvekili Petek: AK Parti başkanlık sistemi hedefinden vazgeçmiş değildir
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanvekili Petek: AK Parti başkanlık sistemi hedefinden vazgeçmiş değildir

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanvekili Petek: AK Parti başkanlık sistemi hedefinden vazgeçmiş değildir

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanvekili Petek, "Cumhurbaşkanının partisiyle ilişiği kesilir' hükmü kaldırılabilir. AK Parti başkanlık sistemi hedefinden vazgeçmiş değildir, bu anlama yorumlanmamalıdır." dedi

A+A-

TBMM (AA) - TBMM Anayasa Komisyonu Başkanvekili Reşat Petek, "partili cumhurbaşkanlığı" modeline ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Meclis aritmetiği dikkate alındığında yeni bir anayasa ile başkanlık sistemine geçmenin mümkün olmadığını ifade eden Petek, "AK Parti, başkanlık sistemi iddiasından vazgeçmiş değil. AK Parti yine Türkiye'nin istikrarının, hızlı kalkınmasının, büyümesinin başkanlık sistemiyle olacağı fikrinde ve bunun için çalışmalarını devam ettirecek." diye konuştu.

"Anayasadaki çelişki ortadan kaldırılabilir"
Güçlü cumhurbaşkanı ve güçlü başbakan ile adeta bir çift başlılık yaşandığını belirten Petek, bu durumun ortadan kaldırılması için Anayasa'nın 4-5 maddesinde değişiklik yapılmasının yeterli olduğunu anlattı.

Petek, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanı, başkanlık yetkilerini zaten kullanıyor. Yürütmenin başı olarak bu yetkilerini kullanırken, anayasadaki çelişkiyi ortadan kaldıracak şekilde 'Cumhurbaşkanının partisiyle ilişiği kesilir' hükmü ortadan kaldırılabilir. Bu doğrultuda birkaç maddede değişiklik, fiili başkanlık durumunun Anayasa'ya ve hukuki sisteme uygun hale gelmesini sağlayabilir. Şu anda AK Parti'nin gündeme getirdiği budur. AK Parti yeni anayasa ve yeni anayasanın omurgasını oluşturacak başkanlık sistemi hedefinden vazgeçmiş değildir, bu anlama yorumlanmamalıdır."

"MHP'nin destek verebileceğini düşünüyoruz ve bekliyoruz"
AK Parti'nin "partili cumhurbaşkanlığı" teklifine MHP'den destek geleceğini tahmin ettiğini dile getiren Petek, "Milliyetçi Hareket Partisi'nin, 'terörle mücadeleye verdiğimiz fiili desteği, şartları oluştuğunda hukuki desteğe dönüştürebiliriz' mealinde açıklaması var. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı'nın teklif ettiği 'fiili desteğin hukuki desteğe dönüştürülmesi' çerçevesinde 'partili cumhurbaşkanı' konusunda destek verebileceğini düşünüyoruz ve bekliyoruz." dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT