TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulu

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:- "Bakanlar Kurulunda asla MHP'nin kongresiyle alakalı bir görüş, herhangi bir söylem veya sunum yapılmadı, görüşülmedi"

TBMM (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Bakanlar Kurulunda asla MHP'nin kongresiyle alakalı bir görüş, herhangi bir söylem veya sunum yapılmadı, görüşülmedi." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, Türkiye ile Belçika Fransız Toplumu Hükümeti, Valonya Hükümeti ve Brüksel-Başkent Bölgesi Fransız Toplumu Komisyonu Heyeti Arasında Kültür, Eğitim ve Bilimsel Araştırma Alanında İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğu Hakkında Kanun Tasarısı görüşüldü.

MHP Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir, izlenen dış politikanın, Türkiye'yi hem içeride hem dışarıda hareket edemez noktaya getirdiğini savundu. Koçdemir, "Tek millet, tek vatan, tek bayrak, tek devlet denilerek Türkiye tek adamlık noktasına getirilmiştir. Bugünlerde ihtiyacımız olan husus, tekrar Meclisin meclis gibi davranması, anayasal kurumlarımızın kendi dengeleme ve kontrol mekanizmalarını yerine getirmesidir." ifadelerini kullandı.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, 4 Mayıs'tan sonra artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını ileri sürerek, "Bunu çok iyi biliyoruz çünkü iktidar partisi her gün söylediğimiz darbeyi kendisi de yedi, darbenin sonuçlarıyla şimdi kendisi de yüzleşecek. Tek insan, tek adam yönetiminin nelere mal olacağını, bir genel seçimden çıkan bir başbakanın, bir kişinin iki dudağı arasındaki sözle sonlandığını tarih unutmayacak." diye konuştu.

Beştaş'ın, AK Parti sıralarına yönelik "Sessiz kalan, gülen, milletvekilliğiyle hiçbir alakası olmayan sizin de hesabını vereceğiniz günler çok yakındır." sözleri tepkilere neden oldu. AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Beştaş'a "Ahlaksız" diye karşılık verdi. Beştaş'ın da Çavuşoğlu'na "Ahlaksız sizsiniz" demesi üzerine, AK Parti ve HDP milletvekilleri arasında tartışma yaşandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, iki hafta önce Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, MHP'nin kongre süreciyle ilgili Bakanlar Kurulunda bilgi verip sunum yaptığını, bunun basına yansıdığını, ancak yalanlanmadığını ileri sürdü.

Bunun üzerine söz alan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Özel'in son derece mesnetsiz bir iddiada bulunduğunu belirterek, "MHP kongre süreci, parti içinde yürütülen bir konudur. Hukuki boyutları vardır ve bu süreç Yargıtaydadır. Dolayısıyla mahkemelere intikal etmiş bir konu hakkında böyle farklı bir intiba uyandıracak bir kanaat uyandırmanız gerçekten etik değildir." değerlendirmesinde bulundu.

-"Böyle bir şeyin görüşülmesi asla söz konusu değildir"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Bakanlar Kurulunda asla MHP'nin kongresiyle alakalı bir görüş, herhangi bir söylem veya sunum yapılmadı, görüşülmedi. Bakanlar Kurulunun tutanakları ortadadır. Dolayısıyla, kati surette böyle bir şey söz konusu değildir. Ben, bunu, Bakanlar Kurulu üyesi olarak söylüyorum. Biz Bakanlar Kurulunda sadece yapılacak işleri görüşüyoruz. Gündemi bellidir, her şeyi belli. Böyle bir şeyin görüşülmesi asla söz konusu değildir, olamaz da doğru da değildir." açıklamasında bulundu.

Milletvekillerinin sorularını da yanıtlayan Eroğlu, bütün sulama projelerini kapalı sistem yaptıklarını belirterek, "Mesela İmamoğlu Sulaması, şu anda Adana'daki 75 bin hektarlık sulanacak alan tamamen kapalı sistemdir. Ama diğer, Aşağı Ceyhan vesaire ovalarında, oralarda kot müsait olmadığı için mecburen geçmişte açık sistem olarak, klasik sistem planlanmıştır." diye konuştu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından caretta carettaların yaşam alanlarının korunduğunu anımsatan Eroğlu, Akyatan lagünlerindeki kirlilik iddialarını inceleteceğini söyledi.

"1000 Günde 1000 Gölet Projesi"ni bitirdiklerini ve 2019 yılına kadar da "1071 Gölet ve Sulama Projesi"ni gerçekleştireceklerini aktaran Eroğlu, "Türkiye'de vatandaşların bütün taleplerini yerine getireceğiz." ifadesini kullandı.

Aydın'a en büyük yatırımları kendilerinin yaptığını dile getiren Eroğlu, "Aydın'a yaklaşık 25 milyar liralık yatırım yapılmış, bunun 4,5 milyar lirasını Orman ve Su İşleri Bakanlığı yapmıştır. Tam 150 yıldır hayal edilen, Çine Adnan Menderes Barajı'nı biz bitirdik. Karacasu-Dandalaz Barajı, İkizdere Barajı, yani oradaki bütün baraj, göletler, sulama tesisleri bizim dönemimizde yapıldı." dedi.


Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.