1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tbmm Genel Kurulu
Tbmm Genel Kurulu

Tbmm Genel Kurulu

AK Parti Grup Başkanvekili Bostancı: - "Sayın Özgür Özel, (Kılıçdaroğlu'nun iddialarına ilişkin) belgeleri önce basın organlarıyla paylaşmanız lazım. İkincisi, mahkemelere gitmeniz lazım. Meclis, siyasi spekülasyon yapma aracı değildir"- CHP Grup Başkanve

A+A-

TBMM (AA) - AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddialarına ilişkin "Sayın Özgür Özel belgeleri önce basın organlarıyla paylaşmanız lazım. İkincisi, mahkemelere gitmeniz lazım. Meclis, siyasi spekülasyon yapma aracı değildir." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, HDP'nin, "bazı siyasetçi ve yakınları ile ilgili yurt dışına para transferine ilişkin iddiaların araştırılması" konusunda verdiği önergenin bugün ele alınması önerisi görüşüldü.

Partisinin önerisi üzerine söz alan İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkcü, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun iddialarına değinerek, "Ne Başbakan ne Cumhurbaşkanı, 'Bu ticareti yapanlar ben değilim, yakınlarımdır' diyerek bundan kendilerini sıyıramazlar." ifadesini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kılıçdaroğlu'nun dünkü konuşmasını, bütün Türkiye'nin nefeslerini tutarak izlediğini savundu. Özel, "Cumhuriyet Halk Partisi olarak açıkça söylüyoruz: Önümüzde bir fırsat var. Belgeleri, bu konuda kurulacak bir araştırma komisyonuna vereceğiz ve bu belgelerin teker teker ispatlanmasını sağlayacağız." dedi.

Özel, "belgelerin hepsinin hava, su, toprak" gibi gerçek olduğunu savunarak, Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise "bağırıp, çağırmaya" gerek olmadığını, hakikatlerin heyecanlı konuşmalara ihtiyacı olmayacağını dile getirdi.

Kılıçdaroğlu'nun iddialarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İddialarını ispat et. İspat etmezsen sen yerinden çekilecek misin? Edersen ben çekileceğim" dediğini anımsatan Bostancı, "Kılıçdaroğlu, bu hafta Grup Toplantısı'na geldi. Dizi filmlerin temel noktası, izleyicide 'Şimdi ne olacak' duygusu uyandırmaktır. Bu bir propaganda tekniğidir. Tam da buna uygun bir tarzda düzenlenmiş, 'şimdi ne olacak' duygusu uyandırmak kastı çerçevesinde, Sayın Kılıçdaroğlu elinde birtakım kağıtları salladı, 'İşte ispatı burada' dedi ve bazı para hareketlerinden bahsetti." dedi.

"Dünden bugüne bu belgeler kimin elinde?" sorusunu yönelten Bostancı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Benim elimde böyle iddia ve ispat yönünde bir belge olsa hemen bütün basın organlarıyla paylaşırım. Paylaşmamışsınız, vermemişsiniz? Yetmez. İspattan bahsediyoruz. Partiler grup toplantılarında, 'İddiası da bu, ispatı da bu; hadi bakalım sen de gereğini yap.' diyorlar. Böyle bir mantık olabilir mi? Böyle bir şey olmaz. İspat yeri mahkemedir.

Sayın Özgür Özel, 'Belgeler bende, bana itimat edin önce bir komisyon kurun, yaptığım spekülasyona inanın, sonra da belgeleri vereceğim.' diyor. Sayın Özgür Özel, belgeleri önce basın organlarıyla paylaşmanız lazım. İkincisi, mahkemelere gitmeniz lazım. Meclis, siyasi spekülasyon yapma aracı değildir. Meclis, ortada hakikate yönelik araştırılması gereken konular varsa bunları araştırır ama CHP Grubu'nda iddia yeri de orası, ispat yeri de orası Meclis bunun aracısı olmaz."

Özgür Özel ise belgeleri vermeyeceklerini söylemediklerini belirterek, "Bu belgelerin gerçek mi sahte mi olduğunu araştırmak üzere çoğunluğu da sizde olacak içtüzüksel, anayasal bir komisyon kurulsun diyoruz. Sayın Bostancı, 'Belgeler basınla paylaşıldığı gün bu komisyonu kurma önergesini AK Parti olarak biz vereceğiz' diye söz verin, ben sözünüze itimat edeceğim." ifadesini kullandı.

- Özel'e tepki

AK Parti milletvekillerinin, "Dekontları görelim dekontları" demesi üzerine Özel, "Gel göstereyim" diye karşılık verdi.

Bunun üzerine AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal, söz konusu dekontları görmek için Özel'in yanına gitti. Özel'in iddia edilen dekontları göstermemesi üzerine, Ünal tekrar sırasına geçti. AK Parti milletvekilleri, Özel'e tepki gösterdi.

HDP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Öte yandan MHP Grubunun organize sanayi bölgelerine ilişkin araştırma önergesinin gündeme alınması önerisi de konuşmaların ardından yapılan oylamayla reddedildi.


HABERE YORUM KAT