Tehlike kapıda! Uzmanı uyardı: Maske takmak hayati önem taşıyor

Tehlike kapıda! Uzmanı uyardı: Maske takmak hayati önem taşıyor
Siirt'te son haftalarda artan grip vakalarına karşı Dahiliye Uzmanı Dr. Rıfat Kocaoğlu, "Özellikle yaşlı ve kronik hastalıkları bulunan vatandaşların kalabalık ortamlarda maske takması gerekiyor" dedi.

Siirt'te son günlerde artan grip vakalarına karşı Dahiliye Uzmanı Dr. Rıfat Kocaoğlu, "Özellikle yaşlı ve kronik hastalıkları olan vatandaşların kalabalık noktalarda maske takması gerekiyor" dedi.

Siirt'te özel bir hastanede çalışan ve son iki hafta içerisinde aynı şikayet ile başvuru yapan hasta sayısının arttığını söyleyen Dahiliye Uzmanı Dr. Rıfat Kocaoğlu, özellikle yaşlı ve kronik hastalıkları olan vatandaşların kalabalık yerlerde maske takmasının gerektiğini belirtti.

Üst solunum yolu hastalıklarının çok sık görünmekte olduğunu, bunu en fazla çocuklarda ve yaşlı kesimlerde daha fazla gördüklerini ifade eden Dr. Kocaoğlu, özellikle kronik hastalıklar olduğundan ötürü daha tehlikeli seyretmekte olduğunu dile getirdi.

İlk semptomları hafiften nezle ve grip gibi olmakla beraber aynı vakitte bu hastalarda akut farenjit, burun tıkanıklığı, ciddi orta kulak iltihabı ve larenjit gibi olmakta olduğuna değinen Dr. Kocaoğlu, "Üst solunum yolu enfeksiyonlarını genellikle viral enfeksiyonlar oluşturmaktadır. Bu hastalıklar tedavi olmazsa daha ciddi bakteriyal enfeksiyonların da bulaşılmasıyla hastalıklar ağırlaşmaktadır. Özellikle yaşlı hastalıklarda, kronik hastalıklarının olması nedeniyle birçok sistemik patolojilere neden olmaktadır" dedi.

iha-20240413aw181847-2-t.jpg

Tedavisi ilk günlerde semptomatik hastalığın fizyolojisine uygun olarak tedavi süreci ilerleyen günlerde ciddi sistemik tedaviye gerek duyulmakta olduğunu aktaran Dr. Kocaoğlu, "Üst solunum yolu enfeksiyonunu, D vitamin eksikliği olan hastalar daha ağır şekilde yaşamaktadır. Bu hastalarda D vitamini takviyesi yapılması da önemlidir. Semptomatik tedaviyle hastalar toparlanabiliyorlar ama ilerleyen zamanlarda doktor kontrolünde olan hastalarda bazı sistemik belirtilerin olması örneğin, ciddi bir ateşin olması gibi bulgularla hastalara antibiyotik tedavisi başlanabilir. Gerekli bir antibiyotik tedavisi erken bir iyileşmeye sebep olur. İlk korunma basit yollarla, el yıkama kurallarına uymakla dengeli beslemeyle uyku düzeninin doğru şekilde oluşturulmasıyla aynı zamanda hapşırma, öksürme zamanı ellerin ağzın kapatılmasıyla korunabiliriz" dedi.

Kaynak:İhlas Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.