1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Telafer'i Deaş'tan Kurtarma Operasyonuna Doğru
Telafer'i Deaş'tan Kurtarma Operasyonuna Doğru

Telafer'i Deaş'tan Kurtarma Operasyonuna Doğru

Irak meclisindeki Göç ve Göçmenler Komisyonu Başkanı Dehleki, düzenlenmesi planlanan askeri operasyonda Telafer'den muhtemelen 5 bin sivilin kaçacağını söyledi

A+A-

BAĞDAT (AA) - Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Türkmen kenti Telafer'e düzenlenmesi planlanan askeri operasyonda 5 bin sivilin kaçabileceği belirtildi.

Meclisteki Göç ve Göçmenler Komisyonu Başkanı Raad ed-Dehleki, yaptığı basın açıklamasında, emniyet güçlerinden aldıkları istihbarat bilgilerine göre, DEAŞ'ın elinde tuttuğu Telafer kent merkezinden muhtemelen yaklaşık 5 bin sivilin kaçacağını ifade etti.

Dehleki ayrıca, Musul vilayet yetkilileri ve emniyet güçlerinin çatışma bölgelerinden kaçacak sivillerin barınacağı çadır kampları için hazırlık yaptığını aktardı.

Irak Başbakanı Haydar el- İbadi ve bazı askeri yetkililer, bir süre önce Telafer operasyonu için tüm hazırlıkların tamamlandığını açıklamıştı.

Musul kent merkezinin 63 kilometre batısında yer alan, Türkmenlerin çoğunlukta yaşadığı Telafer, 16 Haziran 2014'ten bu yana terör örgütü DEAŞ'ın elinde bulunuyor.


HABERE YORUM KAT