1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Tenis topu büyüklüğündeki elmas açık artırmaya çıkarılacak
Tenis topu büyüklüğündeki elmas açık artırmaya çıkarılacak

Tenis topu büyüklüğündeki elmas açık artırmaya çıkarılacak

LONDRA (AA) - Tenis topu büyüklüğündeki "Lesedi La Rona" adlı elmasın 70 milyon dolardan açık artırmaya çıkarılacağı bildirildi.İngiliz müzayede...

A+A-

LONDRA (AA) - Tenis topu büyüklüğündeki "Lesedi La Rona" adlı elmasın 70 milyon dolardan açık artırmaya çıkarılacağı bildirildi.

İngiliz müzayede evi Sotheby's'den yapılan açıklamada, 3 milyar yıl öncesinden kaldığı sanılan ve son yüzyılın en büyük elması olarak kayıtlara geçen cevherin, 70 milyon dolardan açık artırmaya çıkarılacağı belirtildi.

Sotheby's mücevher bölümü başkanı David Bennett, Kanadalı Lucara Diamond isimli şirket tarafından kasım ayında Botswana'da çıkarılan elmasın, 29 Haziran'da Londra'da müzayedeye koyulacağını söyledi.

Bennett, bin 111 karatlık, "olağanüstü şeffaflıktaki" yontulmamış cevherin, şimdiye dek kesilmiş ve parlatılmış en kaliteli elmasla boy ölçüşebileceğini ifade etti.

Afrika'nın güneyinde konuşulan Botswana dilinde "Işığımız" anlamına gelen "Lesedi La Rona" adı verilen elmasın şimdiye kadar bulunan en büyük ikinci elmas olduğu kaydedildi.

Bugüne kadar bulunan en büyük elmas olan 3 bin 106 karatlık "Cullinan" elması, 1905 yılında Güney Afrika'da çıkartılmıştı. Elmasın, dokuz büyük parçası İngiliz Kraliyet Ailesi'nin mücevherleri arasında yer alıyor.

HABERE YORUM KAT