1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Teröristlere ağırlaştırılmış müebbet istemi
Teröristlere ağırlaştırılmış müebbet istemi

Teröristlere ağırlaştırılmış müebbet istemi

Van'da eylem hazırlığı yaparken uzun namlulu silahla yakalanan terör örgütü PKK mensubu 2 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet, onlara yardım eden kişi için de 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı- İddianamede, sanıkların yakalandığı ve içerisinde

A+A-

VAN (AA) - CEMAL AŞAN - Van'da eylem yapmak amacıyla kırsal alandan kente gelen ve güvenlik güçleri tarafından yakalanan iki terörist hakkında ağırlaştırılmış müebbet, onlara yardım eden kişinin de 15 yıla kadar hapsi istendi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, 1 Eylül 2015'te Karşıyaka mahallesinde güvenlik güçlerinden kaçmak istedikleri sırada yakalanan 2 terörist ile onlara yardım eden kişi hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamladı.

2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanıklardan H.E ile K.İ hakkında, "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma", "Silahlı terör örgütüne üye olma" , "6136 sayılı yasaya muhalefet" ve "Kişiyi yerine getirdiği kamu görevli ile öldürmeye teşebbüs" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 40'ar yıl, M.Ş.A için de "Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçlarından 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede, terör örgütü PKK'nın kent merkezlerindeki sözde "Öz Savunma Birlikleri (ÖSB)" ile ilgili "sivil yaşamdan kopmayan, gizli güç olarak çalışan, yerleşim alanlarının özelliklerine ve üstlendikleri görevlere göre çeşitli hücreler biçiminde geliştirilen kuvvetler olarak örgütlendikleri" değerlendirmesi yapıldı.

ÖSB mensuplarının, keşif, istihbarat, eleman aktarımı, sabotaj, suikast ve eylemlere iştirak etme gibi faaliyetlerde bulundukları kaydedilen iddianamede, bu teröristlere eylem yapmak amacıyla 15 gün süreyle silah ve bomba eğitimi verildiği aktarıldı.

- "Bölgede her gün saldırılar düzenleniyor"

İddianamede, PKK/KCK terör örgütünün mensuplarınca son zamanlarda özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller başta olmak üzere, "halk ayaklanması" adı altında güvenlik güçlerine, kamu görevlilerine ve binalarına, vatandaşların can ve mallarına karşı çeşitli saldırılar düzenlediğine yer verilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Van il merkezinde terör örgütüne yakın olan mahallelerde hemen hemen her gün yollar ve sokaklar kapatılarak terör örgütü mensupları ve destekçilerince kamu görevlilerine ve araçlarına yönelik molotofkokteyli, el yapımı patlayıcılı, el bombalı, uzun namlulu silahlı, roketatarlı ve tuzaklamalı saldırılar düzenlenmektedir. Terör örgütünün bu saldırılarını yapanların tespit edilmesine yönelik yapılan istihbari çalışmalar neticesinde, bir aracın sokak eylemlerinde kullanıldığı yönünde bilgiler elde edilmiş ve söz konusu araç 1 Eylül 2015'te Karşıyaka mahallesinde güvenlik güçlerince tespit edilmiş, kovalamaca sonrasında durdurulmuştur. Duran şüpheli araçtan inen kimliği tespit edilemeyen bir şahıs olay yerinden uyarılmasına rağmen kaçmış ve bulunamamıştır."

Yakalanan iki teröristin, araçtan indirildikleri sırada yanlarındaki uzun namlulu silahlarla güvenlik güçlerine saldırmak isterken etkisiz hale getirildiğinin ifade edildiği iddianamede, şahısların üzerinde başkaları adına düzenlenmiş sahte kimliklerin bulunduğu bildirildi.

İddianamede, Van Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen başka bir soruşturmada gizli tanık olarak ifadesi alınan kişinin, sanık H.E hakkında, "Bu şahıs PKK terör örgütünün kırsal alanında, Van il merkezine eylem yapmak için görevlendirilen militandır. Bu şahıs ekim ayında Van il merkezinde gerçekleştirilen eylemlerin hazırlığını yapar. Güvenlik güçlerine yönelik silahlı saldırı eylemlerini yanında getirmiş olduğu kalaşnikof silahla, yanındaki PKK militanları ile birlikte yapan şahıstır." şeklinde iddialarda bulunduğu belirtildi.

- Yakalandıkları araç belediyeye ait

Şüphelilerin üst aramasında ve ikametlerinde örgütsel doküman ve örgütü simgeleyen sözde flamaların ele geçirildiğine yer verilen iddianamede, "Olayda şüphelilerin ele geçirdiği ve içerisinde silahların bulunduğu araçla ilgili olarak yapılan araştırmada aracın bir taşımacılık şirketi tarafından 27 Temmuz 2015'te Van Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığına belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere açılan ihale sonucu şoförsüz olarak teslim edildiği, aracın şüpheli M.Ş.A tarafından kullanılmakta olduğu tespit edilmiştir." ifadelerine yer verildi.

İddianamede, yakalanan iki teröristin, kırsal alandan eylem gerçekleştirmek ve organize etmek üzere şehir merkezine geldiklerinin tespit edildiği belirtilerek, şöyle denildi:

"Şüpheliler, araçtan indirilmeye çalışıldığı esnada yanlarındaki namlusuna sürülü vaziyette mermi bulunan kalaşnikof tüfek ve tabanca ile polis memurlarına ateş etmek üzere hamle yaparken güvenlik güçlerince engellenmiştir. Şüpheliler etkisiz hale getirilerek araçtan indirilmiştir. Kullandıkları aracın Van Büyükşehir Belediyesi adına kiralandığı, şüpheli M.Ş.A'nın kontrolü altındayken diğer şüphelilere verildiği anlaşılmaktadır. Şüphelilerin, atılı suçlarla ilgili sevk maddelerince cezalandırılmaları kamu adına talep ve mütalaa olunur."

HABERE YORUM KAT