TESK Genel Başkanı Palandöken:

TESK Genel Başkanı Palandöken:

"Küçük esnaf olarak kazancımız elektrik, su ve doğalgaz gibi harcamalara gidiyor. Bu zamlar karşısında artık esnafımız iş yerlerindeki cihazları çalıştıramaz duruma gelmektedir"

ANKARA (AA) - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, küçük esnafın kazancının elektrik, su ve doğalgaz gibi harcamalara gittiğini belirterek, zamlar karşısında esnafın iş yerlerindeki cihazları çalıştıramaz duruma geldiğini bildirdi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, esnaf ve sanatkarın hizmet verme ve üretim aşamasında en önemli maliyetlerinin elektrik ve akaryakıt giderleri olduğunu belirterek, benzin ve mazot için ödenen vergiler ile elektrik faturalarındaki gider kalemlerinin esnafın maliyetlerini yükselttiğine işaret etti.

Esnafın ayakta kalabilmesi ve istikrar için ek külfetlerin 5 yıl kaldırılması gerektiğinin altını çizen Palandöken, esnafa verilecek ucuz akaryakıt ve indirimli elektrik tarifesi uygulanması ile maliyetlerin azalacağını, enflasyonun düşebileceğini söyledi.

Palandöken, esnaf ve sanatkarlara uygulanan yüksek tarifenin indirilmesi gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Şu an en yüksek elektrik bedelini esnaf ve sanatkarlarımız ödemektedir. Elektrik faturalarındaki iletim, dağıtım, perakende satış ve sayaç okuma bedellerinin yasal dayanağının bulunmadığı mahkeme kararıyla tespit edildi. Yeni tarifelerdeki dağıtım bedeli içerisine kayıp-kaçak bedeli, iletim bedeli ve sayaç okuma da dahil edildi. Faturalarda rakamları gören esnaf ve sanatkar kara kara düşünüyor. Çünkü 454 lira elektrik kullanımına 231 lira gider kalemleri ve 167 lira fon ile vergiler eklenince 851 lira fatura ödemek zorunda kalıyor. Elektrik faturasının yüzde 47’si ek külfet ve vergiler. Küçük esnaf olarak kazancımız elektrik, su ve doğalgaz gibi harcamalara gidiyor. Bu zamlar karşısında artık esnafımız iş yerlerindeki cihazları çalıştıramaz duruma gelmektedir. Uygulamadan vazgeçilerek diğer kesimlere uygulanan indirimli fiyatlar esnafımıza da uygulanmalı."

Dünyada petrol fiyatlarının düşmesine rağmen vatandaşın cebine yansımadığını belirten Palandöken, akaryakıt fiyatlarındaki vergi yükü hafiflemediği sürece diğer ürünlerin maliyetlerinin de ucuzlamayacağını, akaryakıt fiyatları ucuz olsa piyasanın hareketleneceğini bildirdi.


Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.