1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. "The Nas Ensemble" konser verdi
"The Nas Ensemble" konser verdi

"The Nas Ensemble" konser verdi

Topluluğun anlatıcısı West:- "İstanbul çok güzel bir şehir. Bir hikaye anlatıcısı olmak istiyorsanız, bu işi gerçekten kalpten ve yürekten yapmak gerekiyor. Eğer biri İstanbul'un hikayelerini anlatacaksa, bu ben mi olmalıyım emin değilim ama birilerinin b

A+A-

İSTANBUL (AA) - Britanya'nın en iyi oda müziği topluluğu olarak nitelenen "The Nas Ensemble" İstanbul'da konser verdi.

Piyanoda Ian Brown, kemanda David Adams, Michael Gurevich, viyolada Kzrysztof Chorzelski, viyolonselde Adrian Brendel, kontrbasta Peter Buckoke, flütte Philippa Davies, obuada Garet Hulse, klarnette Richard Hosford, fagotta Julie Price, konroda Richard Watkins ve perküsyonda Chris Brannick'in yer aldığı topluluk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleşen konserde anlatıcı Samuel West eşliğinde müzikseverlerle buluştu.

Konserde, ünlü Rus bestecileri Sergei Prokofief ve Pyotr Ilyich'in eserlerini seslendiren topluluğun, Prokofief'ten sunduğu "Peter ve Kurt" çocuk masalı performansı ise dinleyicilerden büyük alkış aldı.

Konser sonrası AA muhabirine açıklamada bulunan Samuel West, "Peter ve Kurt" eserini ilk kez Türkiye konserinde seslendirdiğini, müzik yaşamına çocukken piyano ve viyolonsel çalarak başladığını belirterek, şöyle konuştu:

"Bir çocuk kampında mutfakta çalışırken kampta bulunan müzisyenlerin anlatıcıya ihtiyaç duyduğunu öğrendim. Kendi kendime çalışmalar yapıyordum zaten. Müzisyenlerin eserlerini bir aktöre, anlatıcıya seslendirme ihtiyaçları varmış. Bir aktörle karşılaşmaları genelde zordur. Tekliflerini kabul ettim ve sonrasında birçok teklif aldım."

Anlatıcı eşliğinde gerçekleşen oda müziği konserlerine bir çeşit "modern hikaye anlatıcılığı" da denilebileceğini kaydeden West, gezgin olmayı ve hikayeler anlatmayı sevdiğini aktardı.

West, Türkiye'ye ilk kez çocukken ailesiyle birlikte geldiğine değinerek, şunları anlattı:

"Sadece iki gün kalmıştık. Bu da ikinci gelişim. İstanbul çok güzel bir şehir. Bir hikaye anlatıcısı olmak istiyorsanız, bu işi gerçekten kalpten ve yürekten yapmak gerekiyor. Eğer biri İstanbul'un hikayelerini anlatacaksa, bu ben mi olmalıyım emin değilim ama birilerinin bir gün bu şehrin hikayesini kalpten hissederek anlatması gerekir."


HABERE YORUM KAT