1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Thy İle Mea Arasında İş Birliği Anlaşması
Thy İle Mea Arasında İş Birliği Anlaşması

Thy İle Mea Arasında İş Birliği Anlaşması

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Erciyes:- "Türkiye, İstanbul'a çok büyük bir havalimanı inşa ediyor. Bu havalimanının faaliyete geçmesinin, THY'ye olduğu kadar bu anlaşma sayesinde MEA'ya da çok fazla getirisi olacaktır. Türkiye, Lübnanlı turistler için il

A+A-

BEYRUT (AA) - Türk Hava Yolları (THY), Lübnan'ın havayolu şirketi Middle East Airlines (MEA) ile iş birliği anlaşması imzaladı.

MEA'nın Beyrut'taki Refik Hariri Uluslararası Havalimanı'nda yer alan genel merkez binasında gerçekleşen imza törenine, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi ve MEA Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed el-Hut'un yanı sıra THY ve MEA yöneticileri katıldı.

THY ve MEA arasındaki ticari iş birliğinin genişletilmesini hedefleyen anlaşma, her iki havayolunun yolcularına, Lübnan ve Türkiye arasında daha fazla seyahat seçeneği sunmalarını amaçlıyor.

15 Mayıs 2017 itibarıyla resmen yürürlüğe girecek anlaşmaya göre, iki havayolu şirketi, MEA'nın günde 2 sefer gerçekleştirdiği Beyrut-İstanbul hattı ile THY'nin günde 3 sefer icra ettiği İstanbul-Beyrut hattında karşılıklı olarak kod paylaşımı yapılabilecek.

İmza töreninde konuşan Büyükelçi Erciyes, anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, her iki şirketin yöneticilerini tebrik etti.

Anlaşmanın, çok doğru bir zamanda yapıldığına dikkati çeken Erciyes, "Türkiye, İstanbul'a çok büyük bir havalimanı inşa ediyor. Bu havalimanının faaliyete geçmesinin, THY'ye olduğu kadar bu anlaşma sayesinde MEA'ya da çok fazla getirisi olacaktır. Türkiye, Lübnanlı turistler için ilk sırada yer almaktadır. Daha fazla Türkiyeli turistin Lübnan'a gelmesini sağlayacak bu anlaşmanın, Lübnan ekonomisine de büyük katkısı olacaktır." dedi.

Anlaşma hakkında AA muhabirine bilgi veren THY Genel Müdürü Ekşi, "Bu anlaşma sayesinde her iki havayolu şirketinin yolcuları, birbirlerinin uçaklarına binebilecekler. Yani THY bir bilet sattığında, o saatte kendi uçağı yoksa yolcusunu MEA'ya verebilecek. Bu durum, yolcuya daha fazla seçenek sunma anlamına geliyor." diye konuştu.

İki havayolu şirketi arasındaki iş birliğini artırmayı istediklerini belirten Ekşi, "Teknik bakım ve uçuş operasyonu eğitimi gibi alanlarda da MEA ile iş birliği yapmayı planlıyoruz. İki şirket arasında yapılan bu anlaşmalar, Lübnan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ve iş birliğinin de artmasına neden oluyor." ifadelerini kullandı.

Lübnan ile Türkiye arasındaki ekonomik iş birliğinin teşviki açısından önemli bir adım atıldığını vurgulayan MEA Yönetim Kurulu Başkanı Hut da bu anlaşmanın, her iki şirketin yolcularına yeni rotalara uçma fırsatı vereceğinin altını çizdi.

İmza töreninin ardından her iki taraf birbirlerine hediyelerini takdim etti. Daha sonra MEA yöneticileri, THY heyetine MEA hakkında bilgi verdi ve genel merkez binasını gezdirdi.

HABERE YORUM KAT