1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. TİKA'dan Ürdün’deki Filistin Mülteci Kampı'na destek
TİKA'dan Ürdün’deki Filistin Mülteci Kampı'na destek

TİKA'dan Ürdün’deki Filistin Mülteci Kampı'na destek

TİKA, Marka Filistin Mülteci Kampı'ndaki Toplumsal Rehabilitasyon Merkezi'nin engelli sınıfı ve konferans salonunun tadilat ve donanımını yaptırdı

A+A-

ANKARA (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ürdün’deki Marka Filistin Mülteci Kampı Toplumsal Rehabilitasyon Merkezi'nin engelli sınıfı ve konferans salonunun tadilat ve donanımını yaptırdı.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Toplumsal Rehabilitasyon Merkezinin açılışına Türkiye'nin Amman Büyükelçisi Sedat Önal, Rusayfa Mutasarrıfı Atıf el Abbadi, Rusayfa Belediye Başkanı Usame Haymour, UNRWA (Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu) Zarka Bölge Müdürü Nidal Ahmad, kamp yetkilileri, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yerel halk katıldı.

Kamp dâhilinde bulunan ve engellilerin hayatını kolaylaştıracak projeler üreten Toplumsal Rehabilitasyon Merkezi, Ürdün’de örnek olarak gösterilen iyi uygulamalardan biri konumunda. Engellilere eğitim, öğretim ve rehabilitasyon hizmeti sunan merkez, UNRWA’nın Ürdün’de bulunan 24 toplumsal kalkınma merkezinin birinin içinde bulunuyor.

Çoğunluğunu Gazzeli mültecilerin oluşturduğu ve yaklaşık 95 bin kişinin yaşadığı Marka Mülteci Kampı içinde 1993 yılında kurulan merkez, özellikle görme ve işitme engelli, zihinsel engelli küçük çocukların rehabilite edilerek topluma kazandırılması noktasında önemli rol oynuyor. Hâlihazırda 4-9 yaş arası 200 engelli çocuk ve diğer yaş gruplarından ise 260 kişi merkezin faaliyetlerinden yararlanıyor.


HABERE YORUM KAT