1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Tıp dünyasının "Oscar'ı" Türk hekimlerin
Tıp dünyasının "Oscar'ı" Türk hekimlerin

Tıp dünyasının "Oscar'ı" Türk hekimlerin

Amerikan Kolon-Rektum Cerrahisi Derneğinin "bilim alanındaki en iyi film" ödülü, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi hekimlerinin hazırladığı "kolon ve rektum ameliyatları" eğitim videosuna verildi

A+A-

ANKARA (AA) - DUYGU YENER - Amerikan Kolon-Rektum Cerrahisi Derneğinin "bilim alanındaki en iyi film" ödülü, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi hekimlerinin hazırladığı "kolon ve rektum ameliyatları" eğitim videosuna verildi.

Amerikan Kolon-Rektum Cerrahisi Derneği, 30 Nisan-4 Mayıs 2016 arasında, tüm dünya ülkelerinden yaklaşık 2 bin doktorun katılımı ile Los Angeles'ta gerçekleştirdiği Kalın Bağırsak Hastalıkları Bilimsel Kongresi'nde "bilim alanındaki en iyi film" ödülünü, Türk doktorların hazırladığı eğitim videosuna verdi.

Derneğin, 1899'dan bu yana her yıl düzenlediği bilimsel kongrede, "tıp dünyasının Oscar'ı" olarak kabul edilen bu ödüle, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Mehmet Ayhan Kuzu ile Anatomi Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr Halil İbrahim Açar, Doç. Dr. Ayhan Cömert ve Dr. Mehmet Ali Güner tarafından hazırlanan eğitim videosu layık görüldü.

Prof. Dr. Kuzu AA muhabirine yaptığı açıklamada, videoyu hazırlarken özellikle tüm cerrahlara, rektum kanseri ameliyatlarında "intersfinkterik rezeksiyon tekniği" ile makatı koruma yöntemlerini öğretmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Kuzu, dışkı tutamama sorunu yaşayan ve dışkılama zorluğu çeken hastaların tedavisinde uygulanan ameliyatların temel prensiplerinin cerrahlara anlatılmasının da bu videonun bir diğer amacını oluşturduğunu belirterek, eğitim videosunun kongrede büyük bir beğeni kazandığı söyledi.

Yıllardır devam eden çalışmalarının meyvelerini toplamaktan çok memnun olduklarını dile getiren Kuzu, kongrede 4 bilimsel sunum yaparak ve bir ödül alarak Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ettiklerini düşündüğünü belirtti.

2010 yılında da aynı ödülü kazandıklarını hatırlatan Kuzu, aynı ekiple çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırdıklarını ifade etti. Kuzu, bilim alanında kazanılan bu başarının tesadüf olmadığını sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT