TMO’daki yoğunluk nedeniyle üreticiler randevu sıkıntısı yaşıyor

TMO’daki yoğunluk nedeniyle üreticiler randevu sıkıntısı yaşıyor
Muğla'nın Menteşe ilçesinde uzun süren Haziran yağmurları nedeniyle geç başlayan arpa buğday hasadı devam ederken, çiftçiler hasat edilen ürünleri teslim etmek için Toprak Mahsulleri Ofisi'ndeki yoğunluk nedeniyle randevu almakta sıkıntı yaşadıklarını ifa

Muğla'nın Menteşe ilçesinde uzun süren Haziran yağmurları nedeniyle geç başlayan arpa buğday hasadı devam ederken, çiftçiler hasat edilen ürünleri teslim etmek için Toprak Mahsulleri Ofisi'ndeki yoğunluk nedeniyle randevu almakta sıkıntı yaşadıklarını ifade etti.

Menteşe İlçe Tarım Müdürlüğü ile Menteşe'de hububat hasadı yapılan tarlalarda denetim gerçekleştiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Menteşe Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baştuğ, yağışlar nedeniyle hububat hasadının geç başladığını söyledi. Baştuğ, Toprak Mahsuller Ofisi'nin çiftçinin elindeki ürünleri teslim almak için randevu sistemini hızlandırması gerektiğini, aksi takdirde ürünlerin kamyon ve traktör kasalarında telef olmakla karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Menteşe İlçe Tarım Müdürü Mehmet Kuray, Menteşe Karabağlar Yaylası'nda hububat hasadının devam ettiğini belirterek, "Ekibimiz ile birlikte biçerdöverleri sürekli olarak kontrol ediyoruz. Bütün yıl boyunca verilen emeklerin hasadı yapılıyor. Hem sap, hem de dane anlamında en iyi verimi almamız gerekiyor. Onun için biz İlçe Tarım Müdürlüğü olarak gece-gündüz demeden biçerdöverlerin denetimini yapıyoruz. Dane kayıplarına ve sap kayıplarına bakıyoruz. Belgeleri kontrol ediyoruz. Üreticilerimizin de hububat hasadı devam ederken biçerdöverleri sürekli kontrol etmelerini istiyoruz. Herhangi bir sıkıntı yaşadıklarında İlçe Tarım Müdürlüğümüze ihbarda bulunmalarını istiyoruz" dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Menteşe Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baştuğ, hububat hasadının bu sene yağmurlar nedeniyle geç başladığını belirterek, "Şu anda hasat devam ediyor. Ürün kalitesinde bu sene sıkıntı yok. Bizim tek sıkıntımız Toprak Mahsulleri Ofislerinde üreticilerimizin yaşadıkları randevu sıkıntısı var. Şu anda kamyon ve traktör üzerinde bekleyen buğdaylarımız var. Bu ürünleri Toprak Mahsulleri Ofisine ne kadar çabuk teslim edersek, çiftçimizi o kadar rahatlatmış oluruz. TMO'daki randevu sistemi bir an önce hızlanması gerekiyor. Biz oda olarak bunun takipçisiyiz. Bu konuda bölge milletvekillerimiz ile de irtibat halindeyiz. Ziraat Odaları olarak çiftçimizin 24 saat emrinde hizmet veriyoruz" diye konuştu.

TMO’daki yoğunluk nedeniyle üreticiler randevu sıkıntısı yaşıyor

Kaynak:İhlas Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.