1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Toplu sünnet sağlıklı mı?
Toplu sünnet sağlıklı mı?

Toplu sünnet sağlıklı mı?

Medicana Hastanesi Üroloji doktoru Op. Dr. Ümit Özdemir sünnet ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı

A+A-

Medicana Hastanesi Üroloji doktoru Op. Dr. Ümit Özdemir sünnet ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı

Okulların yaz tatiline girmesiyle sünnet sayısında artış olacaktır, bu yüzden ailelerin toplu sünnet organizasyonlarından kaçınmaları gerekmektedir. Sünnetin uzman hekimlerce yapılması gerektiğinin de altını çizmek gerekir. Sünnet işleminin aslında zor bir cerrahi müdahale olmamasına rağmen oluşabilecek bir hatanın olası etkilerinin ileride telafisi zor olabilir.

Sünnet'in Hastane Koşullarında Uygulanması Gerekiyor

Sünnet, erkek çocuklarda doğumundan itibaren her yaşında yapılabilecek bir cerrahidir, 3-5 yaşları arasında çocukların cinsel kimlikleri oluşmaya başladığından dolayı bu yaşlarda mecbur kalınmadıkça sünnetin yapılmaması gerekir.

Sünnet özellikle hastane koşullarında yapılması gerekiyor. Sonuçta cerrahi bir işlem olduğu için enfeksiyon, kanama, bulaşıcı hastalık riski olduğundan dolayı hastane ortamında steril aletlerle ve deneyimli hekimlerce yapılmasında ciddi fayda var. Sünnet uygun koşullarda yapılmadığında ciddi yaralanmalara ve enfeksiyonlara neden olabilir.

Toplu Sünnetler Komplikasyonlara Neden Olabiliyor

Toplu sünnetler çok hijyenik koşullarda yapılmayan bir işlemdir ve alelade yapılan bir sünnet durumu ortaya çıkmaktadır. Hızlı yapılan işlemlerde bazı komplikasyon ve risklerle karşı karşıya kalınabiliyor. Bu yüzden toplu sünnetlerden olabildiğince kaçınılmalıdır.

Sünnet öncesinde çocuklar psikolojik olarak hazırlanmalı. Uygun kliniklerde çok hafif bir anesteziyle sünnetleri yapılmalıdır.

Sünnet sonrası bakım ise oldukça kolay ve özellikli bir bakım gerektirmiyor. Ertesi gün çocuklar ılık suya oturtulabiliyor, pansumanlar çıkartılabiliyor. Antibiyotikli lokal bir pomatla pansuman gerçekleştirilebilir. Çocuklar üçüncü günden itibaren normal hayatlarına dönmektedir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT