1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Torba Tasarı" Tbmm Genel Kurulunda
"Torba Tasarı" Tbmm Genel Kurulunda

"Torba Tasarı" Tbmm Genel Kurulunda

Maliye Bakanı Ağbal:- "Kamu-özel iş birliği projeleri, önümüzdeki yıllarda da Türkiye'nin büyüme potansiyelini yukarıya çekecek önemli yatırımlar olacaklardır"- "Projenin bir, iki yılına bakarak, proje döngüsünün tamamı için şimdiden, bugünkü rakamlar üze

A+A-

TBMM (AA) - Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamu-özel iş birliği projelerinin, gelecek yıllarda da Türkiye'nin büyüme potansiyelini yukarıya çekecek önemli yatırımlar olacağını söyledi.

TBMM Genel Kurulunda, grup önerilerinin görüşülmesinin ardından kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen "Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"nın görüşmelerine geçildi.

Tasarının 56-83. maddelerini kapsayan 3. bölümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Ağbal, yerli otomobilin nerede yapılacağına dair ortak girişim grubunun kendi değerlendirmesini yapacağını kaydetti.

Kamu-özel iş birliği projelerinin bir yönüyle finansman modeli olduğunu belirten Ağbal, "O açıdan hükümet olarak Türkiye'nin kalkınmasına önemli katkılar sağlayacak ve yapıldıkları alanlarda da aslında özel sektör yatırımlarını ve kamu hizmetlerini önemli ölçüde destekleyecek, son derece olumlu, pozitif dışsallığa sahip bu yatırımların hayata geçmesi, Türkiye ekonomisi için son derece önemlidir." dedi.

Ağbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle ulaştırma sektörü ve sağlık sektöründe yapmış olduğumuz bu kamu-özel iş birliği projelerinin finansal sürdürülebilirliği de dahil olmak üzere bütün bu çalışmalar yapılmış, bugüne kadar oluşan bu projeler kapsamında oluşan yükümlülüklerle, ileriye dönük olarak oluşacak yükümlülüklerin ilgili yıl bütçe kanunlarında ödenek olarak konulması da dahil olmak üzere her türlü çalışma açık, şeffaf bir şekilde yapılmaktadır. İnanıyorum ki bu kamu-özel iş birliği projeleri, birçok sektörde, önümüzdeki yıllarda da Türkiye'nin büyüme potansiyelini yukarıya çekecek önemli yatırımlar olacaklardır.

Kamu maliyesi bakımından bu projeler kapsamında bir kısım doğrudan ödeme vardır, bir kısım da riskin gerçekleşmesine bağlı olarak bir yükümlülük ödemesi söz konusudur. Projenin bir, iki yılına bakarak bu proje döngüsünün tamamı için şimdiden, bugünkü rakamlar üzerinden bir hesap yapmak doğru bir yaklaşım değildir. Bu yap-işlet projeleri yapılırken projelerin ilk yılları için varsayımlar vardır. O varsayımlar, ileriki yıllarda ekonomik büyümenin hızlanmasıyla beraber çok farklı noktalarda projeleri çok daha pozitif bir noktaya taşıyacaktır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT