1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Trabzonspor-Fenerbahçe maçının tatil edilmesi
Trabzonspor-Fenerbahçe maçının tatil edilmesi

Trabzonspor-Fenerbahçe maçının tatil edilmesi

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu:- "Böylesi bir saldırı hadisesinin Trabzon’da yaşanmasından ötürü son derece büyük üzüntü yaşıyor ve futbol kamuoyundan özür diliyoruz"- "Trabzonspor taraftarları arasında yer alan birkaç kişinin yaptığı ey

A+A-

TRABZON (AA) - Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Spor Toto Süper Lig'de Trabzonspor ile Fenerbahçe arasındaki karşılaşmada maçın ilave yardımcı hakemi Volkan Bayarslan'ın darbedilmesi ve saha olaylarına ilişkin, "Böylesi bir saldırı hadisesinin Trabzon’da yaşanmasından ötürü son derece büyük üzüntü yaşıyor ve futbol kamuoyundan özür diliyoruz." ifadesini kullandı.

Gümrükçüoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 2010-2011 futbol sezonunda sahadaki mücadelenin saha dışında da yapılması ve sonuçlara etki edilmesiyle başlayan 3 Temmuz 2011 süreci sonrasında Türkiye'de futbola bakış açısının değiştiğini, taraftarların maçlara ilgisinin düştüğünü, futbolun inandırıcılığının zedelendiğini, kontrolsüz olayların Türk futbolunda maalesef yaşanmaya başladığını savundu.

Açıklamasında, "Son 5 yılda baskıyla gördüğü hataya düdük çalamayan, görmediğine çalabilen hakemlikler ortaya çıkabilmiş, spor adamlarının mesajları taraftarları germiş, beklenen adalet de sağlanmadığı için maçlar kızgın ortamlarda oynanmaya başlamıştır" ifadesine yer veren Gümrükçüoğlu, şöyle devam etti:

"3 Temmuz sürecinde hakkı elinden alınan Trabzonspor'un, Fenerbahçe maçları çok gergin bir atmosferde oynanmış ve provokatif eylemlerin de etkisiyle istenmeyen olaylar yaşanmıştır. Trabzonspor'un diğer takımlarla müsabakalarında mağlubiyetleri olsa da ortamın böylesine gergin olmamasının nedenini düşünmek icap eder. Tüm bunlara karşın dün oynanan karşılaşmada Fenerbahçe'nin bazı oyuncuları Trabzonspor taraftarı tarafından alkışlanmıştır. Karşılaşmanın son bölümlerinde bizim de anlayamadığımız şekilde deniz tarafındaki kale arkasının bir bölümünde taraftar hareketlenmesi yaşanmış ve sonrasında da bir genç maçın yardımcı hakemine fiili saldırıda bulunmuştur."

Gümrükçüoğlu, böylesi bir saldırı hadisesinin Trabzon'da yaşanmasından ötürü son derece büyük üzüntü yaşadıklarını ve futbol kamuoyundan özür dilediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Sezon başından bu yana Trabzonspor'un aleyhinde bariz hatalar yapılması ve kamuoyu genelinde 'Trabzon tırpanla doğranıyor' yorumları, takımımızın ve camiamızın mağduriyetini ortaya koyarken, 17 yaşında bir genç tarafından yapılan bu saldırı tüm haksızlıkların önüne geçmiştir. Yapılan bu saldırının savunulacak hiçbir yanı yoktur. Trabzon barışın ve kardeşliğin şehridir. Bu özelliğini Trabzon bundan sonraki dönemlere de taşıyacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Trabzonspor taraftarları arasında yer alan birkaç kişinin yaptığı eylemleri bir camiaya mal etme gayretinde olanları üzüntüyle izliyorum. Kişilerle kurumları ayırmak gerektiğini hatırlatıyorum. Yaşanan son olayların ardından Trabzonspor camiası ve kamuoyu kendi içinde öz eleştirisini yapmalı ve yoluna bu şekilde devam etmelidir."


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT