1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Tunus Başbakanı Sıyd Rabat'ta
Tunus Başbakanı Sıyd Rabat'ta

Tunus Başbakanı Sıyd Rabat'ta

Sıyd:- "Libya'nın konusu bir iç mesele olması hasebiyle dışarıdan yapılacak herhangi bir müdahale yanlış olur"

A+A-

RABAT (AA) - Tunus Başbakanı Habib es-Sıyd, Libya'ya askeri müdahaleye karşı olan duruşlarını yenileyerek, bu yönde atılacak her adımın yanlış olacağını belirtti.

Sıyd, Fas'ın başkenti Rabat'ta düzenlediği basın toplantısında, "Tunus'un Libya sorunuyla ilgili tavrı nettir. Libya konusu bir iç mesele olduğundan dolayı dışarıdan yapılacak herhangi bir müdahale yanlış olur." dedi.

Ülkesinin Libya'ya zarar vermek amacıyla sistematik politika yürüttüğüne ilişkin iddiaları yalanlayan Sıyd, "Tunus, Libya'nın yıkımı veya olabilecek bir çözümü engelleme çabalarına girmedi. Tunus, her zaman Libyalıların yanında yer aldı ve almaya devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Sıyd, ülkesinin sınırlarını Libyalılara açtıklarını ve şuanda Tunus'ta 400 bin Libyalının yaşadığını dile getirdi.

Rabat'ta resmi temaslarda bulunan Sıyd, Faslı mevkidaşı Abdulillah Benkiran ile görüşmesinde, iki ülke arasındaki ilişkiler ve terörle mücadele konusunda iş birliğinin geliştirilmesinin ele alındığını kaydetti.

Tunus-Fas Ortak Komitesinin Haziran 2015'te düzenlediği 18'inci oturumunda, iki ülke arasında farklı alanlarda 8 anlaşma imzalanmıştı.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT