1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Türk Ebeler Derneği Genel Başkanı Karahan:
Türk Ebeler Derneği Genel Başkanı Karahan:

Türk Ebeler Derneği Genel Başkanı Karahan:

"Doğum hiçbir risk barındırmıyorsa ebenin sorumluluğunda olmalıdır. Birçok gelişmiş ülkede doğum sürecini hatta doğumu, risk yoksa ebeler yürütüyor"

A+A-

KARABÜK (AA) - Türk Ebeler Derneği Genel Başkanı Nazan Karahan, birçok gelişmiş ülkede doğum sürecini ebelerin yürüttüğünü belirterek, riskli değilse doğumun ebenin sorumluluğunda olması gerektiğini söyledi.

Karahan, Karabük Üniversitesi (KBÜ) Yaşama Dokunan Eller Topluluğu tarafından düzenlenen "Dünya Ebeler Günü Konferansı"nın açılışında yaptığı konuşmada, ebeliğin öneminin her geçen gün daha çok anlaşıldığını ifade etti.

Doğum sırasında, öncesinde ve sonrasında ebelere çok görev düştüğünü anlatan Karahan, "Ebeliğin artık daha fazla konuşulması gerekiyor çünkü doğum hiçbir risk barındırmıyorsa ebenin sorumluluğunda olmalıdır. Bir çok gelişmiş ülkede doğum sürecini, hatta risk yoksa doğumu ebeler yürütüyor. Ülkemizde de bunun yerleşmesi şart." diye konuştu.

Karahan, anne ve babanın bebekle bağının kurulması konusunda da ebelere görev düştüğünü belirterek, ebelere gereken değerin verilmesini ve sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunlara çare bulunmasını istediklerini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT