1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık:
Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık:

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık:

"2017 sonuna kadar kendi kan endüstrimizi kuracağız. Dışarıya yapmış olduğumuz yaklaşık 1 milyar liralık ödeneği bundan sonra yapmayacağız"

A+A-

KARABÜK (AA) - Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, gelecek yıl sonuna kadar plazma fraksinasyon fabrikası kurulacağını, böylece dışarıya ödenen 1 milyar liranın ülkede kalacağını söyledi.

Kınık, Karabük Üniversitesi (KBÜ) Kızılay Kulübü tarafından "1 dakika için harekete geçin" sloganıyla düzenlenen "2 bin 123 Ünite Kan Bağışı Kampanyası" etkinliğine katılmak amacıyla geldiği Karabük'te, Vali Orhan Alimoğlu, Belediye Başkanı Rafet Vergili, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve Türk Kızılayı Karabük Şube Başkanı Mehmet Ulukaya'yı ziyaret etti.

Üniversitenin Gökşen Mustafa Yücel Spor Salonu'nda kan bağışı kampanyasına katılan öğrencilerle sohbet eden Kınık, bir öğrencinin tansiyonunu ölçtü, müzik yapan engelli öğrencilerle beraber Pandeiro çalgısına ritim tuttu.

Kınık daha sonra, kan veren öğrencilere ikram edilen Kızılay Sodası'nı eline alarak, "Tabii bunu burada bedava veriyoruz ama dışarıda satıyoruz. Sattığımızdan elde ettiğimiz gelirle de fakir fukaraya destek oluyoruz. Onu için içtiğinizde başkasına yarayan tek maden suyu." dedi.

Kan vermenin bir vazife olduğunu söyleyen Kınık, 3 bin 330 kişilik dev bir ordunun bu konuyla ilgili çalıştığını anlattı.

Türkiye'de bin 250 hastaneye 7 gün 24 saat güvenli kan temin etmeye çalıştıklarını dile getiren Kınık, buradaki en büyük gücün kıymetli bağışçıları olduğunu kaydetti.

Türkiye'de yılda 2,6 milyon ünite kan ihtiyacı bulunduğunu belirten Kınık, kan bağışı oranının artması gerektiğini ifade etti. Bu konuda en çok gençlere güvendiklerini söyleyen Kınık gençlere, "18 yaşını tamamladığınızda ehliyet kursuna kayıt olmadan önce Kızılay Kan Merkezine geliyorsunuz ve kan bağışı formlarını dolduruyorsunuz." diye seslendi.

Kınık, "2017 sonuna kadar kendi kan endüstrimizi (plazma fraksinasyon fabrikası) kuracağız. Dışarıya yapmış olduğumuz yaklaşık 1 milyar liralık ödeneği bundan sonra yapmayacağız. Kendi kan ürünlerimizi kendimiz üreteceğiz." şeklinde konuştu.

18-65 yaş arasındaki her sağlıklı bireyin erkeklerde yılda 4, kadınlarda ise 3 kere olmak üzere kanlarını bağışlayabileceğini belirten Kınık, "Kan, verdikçe yenilenir ve yerine konulur. Sağlığa da çok faydalıdır. Bir ünite kan verdiğinizde 3 kişiye can olmaktadır. Birden fazla insana umut oluyorsunuz." dedi.

Kınık, daha sonra Türk Kızılayı Safranbolu Şubesi ve Safranbolu Belediye Belediye Başkanı Necdet Aksoy'a ziyarette bulundu.

HABERE YORUM KAT