1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türk Kızılayından "Mavi Çocuk Şenliği"
Türk Kızılayından "Mavi Çocuk Şenliği"

Türk Kızılayından "Mavi Çocuk Şenliği"

Sığınmacı Türkmen çocuklar, şenlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı

A+A-

ANKARA (AA) - Türk Kızılayı, düzenlediği "Mavi Çocuk Şenliği"nde sığınmacı Türkmen çocukları ağırladı.

Kızılay tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, Mamak'taki Mavi Göl rekreasyon alanında şenlik düzenlendi.

Şenlikte, Suriye'deki iç savaş ve Irak'taki şiddet ortamı nedeniyle ülkeye sığınan çoğu yetim 150 Türkmen çocuğa, mısır, pamuk şeker, dondurma gibi yiyecekler ikram edildi. Çocuklar, gün boyu süren oyunlarla eğlenceli vakit geçirdi.

Türk Kızılayı Ankara Şube Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, AA muhabirine, şenliğin ismini Türkmen bayrağına atıf yaparak belirlediklerini, Türkmen minikleri de "mavi çocuk" olarak adlandırdıklarını söyledi.

Sığınmacılara yardımlarda genellikle temel ihtiyaçların baz alındığını, çocuklarınsa ihmal edilebildiğini belirten Hizanlıoğlu, "İstedik ki çocukları bu bayram sıkıntılardan uzak tutalım ve bir farkındalık yaratalım." dedi.

Ankara genelinde yaklaşık 100 bin Türkmen sığınmacı bulunduğunu dile getiren Hizanlıoğlu, etkinlikle çocukların yüzlerinde tebessüm oluşturmayı, geçmişe dönüp baktıklarında güzel bir gün hatırlamalarını amaçladıklarını kaydetti.

Türk Kızılayından "Mavi Çocuk Şenliği"

Türk Kızılayından "Mavi Çocuk Şenliği"

HABERE YORUM KAT