Türkiye’nin en güzel kütüphanesi için çalışmalar sürüyor

Türkiye’nin en güzel kütüphanesi için çalışmalar sürüyor

Yerine Türkiye’nin en güzel kütüphanelerinden birisinin inşa edileceği eski Konya Büyükşehir Belediye Binasında yıkım çalışmaları sürüyor

Yıllardır Konya’ya hizmet eden ve yaklaşık bir buçuk yıl önce boşaltılan Konya Büyükşehir Belediye Binası’nın yıkımına başlanmasının ardından bu alana ne yapılacağı Konyalılar tarafından merak konusu olmuştu. Geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında yıkılan belediye binasının yerine kütüphane yapılacağının müjdesini veren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın en değerli ve en güzel yerini gençlere ayırdıklarını vurguladı.

manset-4.jpg

TÜRKİYE’NİN İLK KAPALI BİSİKLET PARKI OLAN KAMU BİNASI OLACAK

Eski belediye binasının yıkım çalışmalarının tamamlanması ile birlikte Konya Büyükşehir Belediyesi bu yıl Şehir Kütüphanesi’nin yapımına hızlıca başlamayı hedefliyor. Yıkım çalışmalarında epeyce bir mesafe kat edilen eski belediye binasının 26 bin 500 metrekarelik alanına yapılacak 4 katlı Şehir Kütüphanesi, modern yüzüyle gençlere hizmet verecek. Bina içerisinde çocuklar için bir kütüphane alanı ayrılırken, zemin katındaki bin 500 metrekarelik alana belediye hizmetlerinin sunulacağı bir alan oluşturulacak. Binada ayrıca Bisiklet Şehri Konya’ya yakışacak şekilde bir bisiklet parkı yapılacak. Böylece Konya Şehir Kütüphanesi, Türkiye’nin ilk Kapalı Bisiklet Parkı olan kamu binası olacak.

manset-1.jpg

manset-3.jpg

KONYA KÜTÜPHANEYİ EN ÇOK KULLANAN ŞEHİR

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre kütüphanelerden yararlanan kişi sayısında birinci olan Konya’da, başta İl Halk Kütüphanesi olmak üzere kütüphaneler öğrencilere yetmiyordu. Sık sık kütüphanelerin önünde sıra bekleyen öğrencilerin görülmesi ile birlikte Konya’da yeni bir kütüphane ihtiyacının öncelikli olduğu görülmüş ve gençler Başkan Altay’dan kütüphane isteğinde bulunmuştu. Daha önce de bölgeye gençleri ilgilendiren bir yatırımın yapılacağı yönünde açıklamalar yapan Altay’ın kütüphane müjdesi gençler tarafından heyecanla karşılandı. (Gülşen Çopur)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.