Türkiye'nin küresel ihracattaki payı artıyor

Türkiye'nin küresel ihracattaki payı artıyor
Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "2023 yılının ilk çeyreğinde de artış trendi devam etmiş ve yıllıklandırılmış ihracatımız 255,7 milyar dolarla küresel...

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "2023 yılının ilk çeyreğinde de artış trendi devam etmiş ve yıllıklandırılmış ihracatımız 255,7 milyar dolarla küresel ihracattan yüzde 1,04 pay almıştır" dedi.

Türkiye'nin küresel ihracattaki payı atıyorTicaret Bakanı Ömer Bolat, sosyal medya hesabından Türkiye'nin Dünya ihracatından aldığı pay oranlarını açıkladı. Bakan Bolat, Dünya Ticaret Örgütü istatistiklerine Türkiye'nin açıkladığı istatistikleri paylaşarak, Türkiye'nin 2023 yılında küresel ihracattan yüzde 1,04 pay aldığını açıkladı. Bakan Bolat şu ifadelere yer verdi:

"Dünya Ticaret Örgütü istatistiklerine göre 2021 yılında dünya ihracatı 22,3 trilyon dolar olarak gerçekleşmiş olup Türkiye'nin ihracatı bu dönemde 225,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşerek dünya ihracatı içerisindeki pay tarihinde ilk defa yüzde 1 seviyesinin üzerine çıkmıştır. Böylelikle ihracatımızın dünya ihracatı içerisindeki payı yüzde 1,01 seviyesine yükselmiştir.

2022 yılında Dünya ihracatı 24,9 trilyon dolar olurken, ülkemiz ihracatı 254,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiş ve ülkemizin dünya ihracatı içerisindeki payı %1,02 seviyesine ulaşmıştır.

2023 yılının ilk çeyreğinde de artış trendi devam etmiş ve yıllıklandırılmış ihracatımız 255,7 milyar dolarla küresel ihracattan %1,04 pay almıştır."

Kaynak:İhlas Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.