"Büyük insanların iki kalbi vardır. Biri acı çeker, diğeri ümit eder" (Halil Cibran) Tıpkı Arapların büyük şairi Halil Cibran’ın dediği gibi... Hem acının hem umudun günlerinden geçen misafirlerimiz var. Bugün IŞİD’den kaçıyorlar... Esad’dan kaçıyorlar... El Nusra’dan kaçıyorlar...
Türkiye'nin mülteci dramı
![Türkiye'nin mülteci dramı 1](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_1.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 2](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_2.jpg)
Son durakları Türkiye. Sınırlarımızdan giren mültecilerin sayısı 1 buçuk milyonu geçti. Son üç yılda bir büyükşehir nüfusu kadar yeni misafirimiz oldu.
![Türkiye'nin mülteci dramı 3](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_3.jpg)
Her birinin tek bir sözcüğe, ‘mülteci’ye indirgenemeyecek kadar acılı, karmaşık ama bir o kadar da umutlu hikâyesi var. En büyük şikâyetleri çalışma izinlerinin olmaması. Beraberlerinde taşıdıkları güvenlik korkusu da cabası.
![Türkiye'nin mülteci dramı 4](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_4.jpg)
Ev sahibi baskısı, kötü muamele, ‘sorunlu yabancı’ yaklaşımı... Ülkesinde hâkimken, burada garsonluk yapanlar, yalnız hissettiği için kendini öldürmek isteyenler, ırkçılıkla karşılaşıp kalbi kırılanlar, çocuklarını, kardeşlerini, ana-babalarını geride bırakanlar...
![Türkiye'nin mülteci dramı 5](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_5.jpg)
Ama bir yandan da yeniden kurulan hayatlar... Türkiye’nin zoraki misafirlerinden insan manzaraları...
![Türkiye'nin mülteci dramı 6](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_6.jpg)
Bebeğim olmasaydı IŞİD’le savaşırdım
Kobani’nin Tılğezal Köyü’nden Özlem Mustafa (21), kucağındaki bebeği Agit’e bakabilmek için kardeşleri ve kuzenlerine katılıp IŞİD’le savaşa gitmediğini anlatıyor.
![Türkiye'nin mülteci dramı 7](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_7.jpg)
Cenazeleri zor buldum
![Türkiye'nin mülteci dramı 8](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_8.jpg)
Gece bile güvenliydi
![Türkiye'nin mülteci dramı 9](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_9.jpg)
Artık siyah giymiyoruz
Şengal’de çiftçilik yapan Şükrü Haydo (63) ve torunu Adnan Kaled (27) anlatıyor: “Biz Ezidiler mavi renk elbise giymeyi pek tercih etmeyiz. Onun felaket getirdiğine inanırız. IŞİD siyah elbiseler giydiği için artık Ezidi halkı tıpkı mavi gibi siyah da giymek istemiyor.”
![Türkiye'nin mülteci dramı 10](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_10.jpg)
Burası Mardin
Ezidilerin konuk edildiği kampta Şengal’deki köylerinden gelen çocuklar, yaşadıklarından dolayı halen ürkekler.
![Türkiye'nin mülteci dramı 11](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_11.jpg)
Böyle vahşet görmedim
Gevreke Köyü’nden Nahide Mela Muhammed (52) ve kız kardeşleri 90 yaşındaki babalarını sırtlayıp Türkiye’ye kadar getirdi. IŞİD’e karşı savaşan erkek kardeşlerinden haber alınamıyor. Baba Mela Muhammed öfkeli: “Bu coğrafyada her zaman savaş vardı ama 90 yaşındayım, böyle vahşet görmedim.”
![Türkiye'nin mülteci dramı 12](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_12.jpg)
Onun için saklıyorum
Berber Fadıl Bibo (26) ailesiyle Şengal’den kaçmış: “10 aylık kızım Loey’e teyzesi nazar boncuğu takmıştı ve o boncuğu taktıktan iki gün sonra IŞİD’e esir düştü. Loey büyüyünce bu nazar boncuğunu neden sakladığımızı anlayacak.”
![Türkiye'nin mülteci dramı 13](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_13.jpg)
Kalbim acıyor
Mustafa, iktisat okudu, atama beklerken askere gitmeye karar verdi. İkinci senesinde kaçtı: “Esad’ın adamı olarak sivillere bomba atmak istemedim.” Türkiye’ye gelince sevdiği kız başkasıyla evlenmiş, elini kalbine götürüp “Acıyor” diyor.
![Türkiye'nin mülteci dramı 14](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_14.jpg)
80’imde vatansız kaldım
Gevreke Köyü’nden Sultane Kerim (80) IŞİD’den kaçmış: “Oğlum, gelinim ve beş torunumla üç gün üç gece sınırda kaldık. Korkudan hiç uyumadık. Sınırdan bakınca İŞID’in köyümüzü bombaladığını gördük. 80 yaşında vatanımdan oldum.”
![Türkiye'nin mülteci dramı 15](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_15.jpg)
İki evim de yıkıldı
Muhammed Yasin (32) eczacılık ve analitik kimya dallarında yükseköğrenim yapmış. Şimdi Arapça çevirmeni. Hem Şam hem Dera’daki evlerini Esad rejimi bombalamış: “Kendi işimi yapabilmek istiyorum.”
![Türkiye'nin mülteci dramı 16](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_16.jpg)
Sahneye çıkamadık
Adnan Hüseyin (19) İstanbul’da tekstil sektöründe. Rap müziğiyle uğraşıyor. “İştekiler, küpe taktığımdan Suriyeli olduğumu bilmiyordu. İstanbul’da bir müzik grubu kurduk ama Suriyeliyiz diye hiç sahneye çıkamadık.”
![Türkiye'nin mülteci dramı 17](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_17.jpg)
Şarapnelden sonra
Sana Al Ard (19), Şam’da mimarlık okurken Esad muhaliflerinin attığı bombadan bacağına şarapnel saplanmış. “Şam güvenli sanıyorduk; savaş oraya da sıçrayınca kaçtık. Suriye’de benim için gelecek yok.”
![Türkiye'nin mülteci dramı 18](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_18.jpg)
Savaş bitsin, yarın hemen döneriz
Firas Fayyad (30), Şam’da yaşıyor ve Suriye’deki insan hakları ihlallerini konu alan belgesel filmler çekiyordu: “2011’de Suriye’de devrim başladığında protesto gösterilerine biz de katıldık ve kameraya aldık. Tutuklanıp yedi ay hapiste kaldım; elektrik verip işkence yaptılar.” Afla serbest kaldıktan sonra karısı Alisar’la birlikte İstanbul’a kaçtı; İstanbul’da Suriyelilere yönelik ‘Sout Raya’ isimli ilk Suriye radyosunu kurdular. Uluslararası fonlarla ayakta tuttukları radyoda 27 Suriyeli çalışıyor. Altı ay önce dünyaya gelen kızları Elona’yla birlikte Ayazağa’da özel güvenlikli bir sitede oturuyorlar. “Yarın savaş bitse yarın döneriz Suriye’ye, kendi vatanımızın dışında yaptığımız şeylerin bir kıymeti yok” diyorlar.
![Türkiye'nin mülteci dramı 19](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_19.jpg)
Son üç yıldır Türkiye’ye sığınan mültecilerin son dalgası Kobani kentinden gelenler. IŞİD’in zulmünden kaçan Suriyeliler, Suruç ilçesindeki iki ayrı kampa yerleştirildi. Sıftık Köyü’nde, çoban Ali Mustafa (72), “Gençler savaşmak için kaldı, biz yaşlılar çocukları alarak yollara düştük” diyor: “20 kişilik ailemle Türkiye’ye geldim. Ömrüm boyunca uğruna emek verdiğim her şeyi IŞİD bir gecede elimden aldı. Şimdi 200 kişi bir çadırda kalıyoruz.”
![Türkiye'nin mülteci dramı 20](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_20.jpg)
Psikolog Muhammed, Türkiye’de garsonluk yapıyor: “Kendimi öldürmek istiyorum. Burada çok yalnızım.”
![Türkiye'nin mülteci dramı 21](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_21.jpg)
Esad’ın askeri olamam
Halep’te hâkimlik yapan Cemil, İstanbul’da bir kıraathanede çaycı. Askerliğinin ilk yılında ordudan ve ülkeden firar etmiş: “Esad’ın askeri olmak istemedim.”
![Türkiye'nin mülteci dramı 22](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_22.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 23](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_23.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 24](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_24.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 25](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_25.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 26](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_26.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 27](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_27.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 28](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_28.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 29](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_29.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 30](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_30.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 31](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_31.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 32](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_32.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 33](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_33.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 34](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_34.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 35](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_35.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 36](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_36.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 37](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_37.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 38](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_38.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 39](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_39.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 40](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_40.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 41](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_41.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 42](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_42.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 43](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_43.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 44](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_44.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 45](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_45.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 46](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_46.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 47](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_47.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 48](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_48.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 49](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_49.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 50](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_50.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 51](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_51.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 52](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_52.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 53](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_53.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 54](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_54.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 55](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_55.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 56](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_56.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 57](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_57.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 58](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_58.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 59](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_59.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 60](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_60.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 61](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_61.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 62](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_62.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 63](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_63.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 64](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_64.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 65](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_65.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 66](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_66.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 67](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_67.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 68](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_68.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 69](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_69.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 70](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_70.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 71](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_71.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 72](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_72.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 73](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_73.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 74](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_74.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 75](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_75.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 76](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_76.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 77](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_77.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 78](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_78.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 79](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_79.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 80](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_80.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 81](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_81.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 82](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_82.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 83](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_83.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 84](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_84.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 85](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_85.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 86](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_86.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 87](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_87.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 88](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_88.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 89](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_89.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 90](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_90.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 91](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_91.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 92](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_92.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 93](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_93.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 94](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_94.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 95](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_95.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 96](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_96.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 97](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_97.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 98](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_98.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 99](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_99.jpg)
![Türkiye'nin mülteci dramı 100](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/900_100.jpg)