'Turner Prize' bu yıl Duncan Campbell'ın

'Turner Prize' bu yıl Duncan Campbell'ın

İngiltere'de modern sanat ödülü "Turner Prize"ı bu yıl, İrlandalı enstalasyon sanatçısı Duncan Campbell kazandı

İrlandalı enstalasyon sanatçısı Duncan Campbell ödülünü, Londra'daki Tate Britain Müzesi'nde düzenlenen törenle alırken, aynı zamanda 25 bin sterlinin de sahibi oldu. 30'uncu kez verilen "Turner Prize" için heykel ve enstalasyon çalışmalarıyla dört sanatçı kısa listeye kaldı. Ödül için kısa listeye kalan sanatçılar arasında Campbell'ın yanı sıra James Richards, Ciara Phillips ve Tris Vonna-Michell yer aldı.

İrlanda'nın Glasgow şehrinde yaşayan 42 yaşındaki Duncan Campbell, Alman filozof Karl Marx'tan esinlendiği ve Afrika sanatını yansıttığı video enstalasyon çalışmasıyla "2014 Turner Prize" ödülüne layık görülmüş oldu.

Sanat dünyasının tartışmalı ödülü

Her yıl modern sanat dalında verilen "Turner Prize", İngiliz görsel ve modern sanatındaki yeni akım, stil ve gelişmeleri ortaya koymak açısından önem taşıyor. Ödül, 50 yaşın altında Birleşik Krallık'ta doğan, yaşayan ya da çalışan bir sanatçıya, son 1 yıl içinde yaptığı ve sergilediği eseri dolayısıyla veriliyor.

Önce bağımsız bir jüri, bu kriterlere uygun 4 sanatçıyı belirliyor. Daha sonra sanatçıların eserleri, Tate Britain Müzesi'nde bir süre sergileniyor ve kazanan her yıl aralık ayında açıklanıyor. Kazanan sanatçı, ödülün yanı sıra 25 bin sterlinin de sahibi oluyor.

1984 yılından bu yana verilen ve sanat dünyasının en tartışmalı ödülü olan Turner Prize, her yıl sergilenen çalışmaların sanat olup olmadığı konusunda yapılan tartışmalarla ve ödül törenlerindeki skandallarla gündeme geliyor. Şimdiye kadar ödülü kazananlar arasında Damien Hirst, Antony Gormley ve Elizabeth Price gibi sanatçılar bulunuyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.