1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizma Konferansı başladı
Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizma Konferansı başladı

Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizma Konferansı başladı

Muğla'nın Fethiye ilçesinde yapılan konferansa 57 ülkeden yaklaşık 900 bilim insanı katılıyor

A+A-

MUĞLA (AA) - Dünyadaki ünlü fizikçilerin katıldığı 5. Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizma Konferansı Fethiye'de başladı.

Türkiye'deki 9 üniversitenin işbirliğinde Ölüdeniz Mahallesi'nde bir otelde düzenlenen konferansa, 57 ülkeden yaklaşık 900 bilim insanı katılıyor.

Konferans Komite Başkanı Prof. Dr. Ali Gencer, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2008'den bu yana düzenledikleri konferansın Türkiye için büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

Konferansa Türkiye'nin yanı sıra 57 ülkeden katılım olduğunu ifade eden Gencer, "Devlet büyüklerine konferansın önemini anlattık. 2023 hedeflerine ulaşması bakımından katma değerli ürünlerin üretilme kapasitesi olduğunu belirttik. Türkiye'nin bunu tek başına yapmakta zorlanacağını, o yüzden gelişmiş ülkelerin enstitüleriyle ortaklaşa çalışmalar yapılarak mümkün olacağına inanan bir bilim insanı olarak 2008 yılında bu konferansı başlattık." diye konuştu.

Konferansa katılan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ise bilimsel kongrenin sadece Türkiye'ye değil, dünya insanlarının da yaşamlarını etkileyecek sonuçlar doğuracağını ifade etti.

Muğla'nın TÜİK tarafından en güvensiz il seçildiğini hatırlatan Saatcı, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin en güvensiz ili seçilen Muğla'nın bir ilçesinde 57 ülkeden 900 akademisyen topluyorsunuz. Burada bilimsel kongrenin dışında Fethiye'nin tanıtımına da çok büyük katkı yapacaklar. Buraya gelen bilim insanları bir nevi bizim gönüllü turizm elçimiz olacak. Çünkü gittikleri ülkelere Fethiye'yi anlatacaklar."

Bilim insanlarının sunumlarıyla devam eden konferans, 30 Nisan'da sona erecek.

Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizma Konferansı başladı

Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizma Konferansı başladı

HABERE YORUM KAT