UNESCO'nun Mescid-i Aksa adını benimsemesi

UNESCO'nun Mescid-i Aksa adını benimsemesi

Filistin hükümeti ve çeşitli hareketler, UNESCO'nun “Heykelin Dağı” yerine Mescid-i Aksa adını benimsemesini memnuniyetle karşıladı

RAMALLAH/GAZZE (AA) - Filistin hükümeti ve çeşitli hareketlerin, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür teşkilatının (UNESCO) “Heykelin Dağı” yerine Mescid-i Aksa adını benimsemesini olumlu karşıladığı bildirildi.

Filistin Hükümet Sözcüsü Yusuf el-Mahmut, yaptığı yazılı açıklamada, UNESCO’da yapılan oylamada “Heykelin Dağı” yerine Mescid-i Aksa adının kullanılması yönünde çoğunlukla karar alınmasının olumlu değerlendirilerek, söz konusu kararın dünyanın, Kudüs kentindeki Arap mirası ve Müslüman ile Hristiyanların kutsallarını hedef alan İsrail’in “sahte kampanyalarına” prim vermediğine işaret ettiği belirtildi.

Kudüs’e karşı yapılan “tehlikeli ihlallere” karşı harekete geçme çağrısı yapılan açıklamada, bu çerçevede UNESCO tarafından verilen kararların acilen uygulanması talep edildi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın liderliğindeki Fetih Hareketi’nden yapılan yazılı açıklamada da UNESCO kararında olduğu gibi tarihi ve dini mekanlara ait gerçek isimlerin bütün “diplomatik seviyelerde” kullanılması için çağrı yapılarak, İsrail’in kullandığı terimlerin kullanılmaması talebinde bulunuldu.

Hamas Hareketi’nden yapılan yazılı açıklamada ise UNESCO kararının “adil” olduğu ifade edilerek, söz konusu kararın, İsrail’in mukaddesata karşı işlediği ihlallerden dolayı uluslararası mahkemelerde yargılanması için başlangıç olması beklendiği kaydedildi. Açıklamada ayrıca, Mescid-i Aksa adı lehine oy kullanan ülkelere teşekkür edildi.

UNESCO’da daha önce yapılan oylamada 33 oy lehte, 6 oy aleyhte ve 17 çekimser oy ile “Heykelin Dağı” yerine Mescid-i Aksa adının kullanılması kabul edilmişti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.