1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Ürdün Ulaştırma Bakanı Hatahet Hatay'da
Ürdün Ulaştırma Bakanı Hatahet Hatay'da

Ürdün Ulaştırma Bakanı Hatahet Hatay'da

Hatahet: - "Ürdün Akabe ile İskenderun Limanı arasındaki taşımaların bir an önce yapılmasını ümit ediyoruz"

A+A-

Ürdün Ulaştırma Bakanı Ayman Hatahet, Ürdün Akabe ile İskenderun limanları arasındaki taşımaların bir an önce yapılmasını ümit ettiklerini belirtti.

Hatahet, Antakya'da bir otelde düzenlenen ''Taşımacılık, İhracat ve Ürdün'' konulu toplantıda, Türkiye'de bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Türkiye ve Ürdün arasındaki ihracat ve lojistik konularıyla ilgili Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile bugün görüşme yaptıklarını ifade eden Hatahet, şöyle konuştu:

''Suriye'deki olaylardan sonra Türkiye ile Ürdün arasındaki ihracatta ve taşıma sayılarında düşüş ve engellemeler olmuştur. Şu andaki Ürdün ve Türkiye lojistiğini, Ürdün üzerinden Körfez ve Balkan ülkelerine bağlamayı planlıyoruz. Bugün İskenderun Limanı'nı ziyaret ettik, yetkililerle görüştük. Görüşmelerimiz olumlu geçti. Ürdün Akabe ile İskenderun Limanı arasındaki taşımaların bir an önce yapılmasını ümit ediyoruz.''

AK Parti Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi de Hatahet'i farklı dillerin, dinlerin yaşandığı Hatay'da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.

İki ülke arasındaki ilişkilerin 1947'de başladığını belirten Şanverdi, bugüne kadar çok sayıda anlaşma ve mutabakatın yapıldığını, Ürdün ile siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin çok iyi noktada bulunduğunu dile getirdi.

Hatay Ro-Ro Başkanı İbrahim Güler de kentten yapılan Ro-Ro seferleriyle ilgili bilgi verdi.

Suriye'deki olayların ardından bu ülke üzerinden taşımaların durması üzerine, kentten 55 nakliyecinin bir araya gelerek Hatay Ro-Ro'yu kurduğunu anlatan Güler, ''2014'ten bu yana Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerine yönelik taşımalarımızı gerçekleştiriyoruz. 2 yıldan bu yana Mısır'ın mevcut anlaşmayı feshetmesi, Suudi Arabistan'da vize konusunda yaşanan sıkıntılar bizleri başka çözümler bulmaya yöneltti. Bir yılır Ürdün ile görüşme halindeyiz. Bizlere yapıcı ve olumlu yaklaştılar.'' diye konuştu.

Güler, Ürdün'e 2011'de 14 binden fazla olan ihracat taşımasının, 2013'te 800 olarak gerçekleştiğini ve yüzde 94 azaldığını söyledi.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT