1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Üsküp’te “Gelin Kitap Okuyalım” Etkinliği
Üsküp’te “Gelin Kitap Okuyalım” Etkinliği

Üsküp’te “Gelin Kitap Okuyalım” Etkinliği

ÜSKÜP (AA) – Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Yunus Emre Enstitüsü ve Uluslararası Balkan Üniversitesi (İBU) iş birliğinde “Gelin Kitap Okuyalım”...

A+A-

ÜSKÜP (AA) – Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Yunus Emre Enstitüsü ve Uluslararası Balkan Üniversitesi (İBU) iş birliğinde “Gelin Kitap Okuyalım” adlı etkinlik düzenlendi.

Eski Türk çarşısı yakınındaki Kurşunlu Han’daki etkinliğe İBU Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdür Vekili Fuat Korkmaz, öğretim üyeleri, yayınevi temsilcileri, öğrenci ve kitapseverler katıldı.

Korkmaz, etkinliği kendisinin de mezun olduğu İBU iş birliğinde düzenlediklerini belirterek, “Tabii bugün aramızda önemli uluslararası kültür merkezleri ve Makedonya’da hem Türkçe hem Makedonca hem de Arnavutça yayın yapan yayınevleri de var. Bu anlamda onların da bu projenin içerisinde yer alması etkinliği daha bir anlamlı kılıyor. Projenin amacı özellikle kitap okumayı artırma, kitap okuma hakkında farkındalığı geliştirme ve kitap okumaya teşvik etme. Bu anlamda Uluslararası Balkan Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz bu projenin çok önemli ve anlamlı olduğunu hissediyoruz ve bundan dolayı da çok mutluyuz.” diye konuştu.

İBU Rektörü Prof. Dr. Kocayusufoğlu da Yunus Emre Enstitüsünün bu projeyi üniversitelerine taşıdıklarında projenin değerinin bilincinde olduklarını ifade ederek, bu nedenle öğrenciler, öğretim üyeleri ve üniversitenin tüm birimlerinin bu projede görev aldıklarını dile getirdi.

Kocayusufoğlu, “Evet, okumak, adı üzerinde okuma olmadan hiçbir şeyin yürümesi, insanın oluşması, insanın gelişmesi mümkün değil. Elbette okuma küçükken, çocukken başlanılacak bir aktivite, üniversiteyle ise insanın kendi kimliğini tamamen dolduracağı bir özellik. Biz de üniversite olarak öğrencimizle bu işin içerisinde olacağız.” dedi.

Logos-A, Yeni Balkan, Kultura, Divan, Beta Pres gibi yayınevleri ve kurumların da katıldığı etkinlikte 10 dakikalık kitap okuma aktivitesi düzenlendi.


HABERE YORUM KAT