1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Vişegrad Dörtlüsü'nden Baltık ülkelerine askeri destek
Vişegrad Dörtlüsü'nden Baltık ülkelerine askeri destek

Vişegrad Dörtlüsü'nden Baltık ülkelerine askeri destek

Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Szijjarto:- ''Vişegrad Grubu ülkeleri, NATO'nun askeri varlığını güçlendirmek için Baltık ülkelerine 2017 yılında dönüşümlü olarak asker yollamaları konusunda siyasi anlaşmaya vardı''

A+A-

BUDAPEŞTE (AA) - Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Vişegrad Grubu ülkelerinin, NATO'nun askeri varlığını güçlendirmek için Baltık ülkelerine 2017 yılında dönüşümlü olarak asker yollayacağını açıkladı.

Letonya`nın Jurmala şehrinde düzenlenen Vişegrad Grubu ülkeleri (Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya), Baltık (Litvanya, Letonya ve Estonya) ve İskandinav ülkelerinin (İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya) Dışişleri Bakanları Toplantısı hakkında Macar Haber Ajansına (MTI) açıklamalarda bulundu.

Vişegrad Grubu ülkelerinin NATO'nun askeri varlığını güçlendirmek için Baltık ülkelerine 2017 yılında dönüşümlü olarak asker yollamaları konusunda siyasi anlaşmaya varıldıToplantıda, Vişegrad Grubu ülkeleri askerlerinin, Baltık ülkelerinde görev almasıyla ilgili anlaşmaya varıldığını belirten Szijjarto, ''Vişegrad Grubu ülkeleri, NATO'nun askeri varlığını güçlendirmek için Baltık ülkelerine 2017 yılında dönüşümlü olarak asker yollama konusunda siyasi anlaşmaya vardı.'' dedi.

Bir yıl boyunca sürecek olan bu mutabakat ile Vişegrad ülkelerinin, Baltık ülkeleri ile dayanışma içinde olduğunu göstereceğini kaydeden Szijjarto, anlaşma kapsamında her ülkenin Baltık ülkelerinde 150 asker konuşlandıracağını söyledi.

Toplantıda, NATO kapsamında güvenlik işbirliği ve AB'nin Doğu Ortaklığı Programı'nın da ele alındığını açıklayan Szijjarto, ''Genişleme perspektifini devam ettirmeliyiz. Bu konuda Macaristan diğerlerine göre daha kararlı. Genişleme, NATO'nun güvenirliği için anahtar rolündedir.'' diye konuştu.

Szijjarto, NATO'ya üye olmak isteyen ülkelere olumsuz cevap verilmesi halinde bu ülkelerin istikrarsızlığa sürüklenebileceklerini savunarak, ''Eğer NATO, Gürcistan ve Makedonya'ya olumlu cevap vermezse o zaman Avrupa kendi başına sorun almış olur. Bu ülkelerin olumlu cevap almaması durumunda istikrarsızlığa sürüklenebilirler. Macaristan, Gürcistan ve Ukrayna vatandaşlarına vize muafiyeti verilmesini destekliyor.'' ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT