1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'na doğru
Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'na doğru

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'na doğru

Gönüllü sağlık ekibi ve ilk yardım sertifikalı bisikletli 15 kişiden oluşan "Ayaklı Cankurtaran" ekibi, maratonda ilk kez görev alacak

A+A-

İSTANBUL (AA) - Gönüllü sağlık ekibi ve ilk yardım sertifikalı bisikletli 15 kişiden oluşan "Ayaklı Cankurtaran" ekibi, Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'nda görev yapacak.

Hayatta Kal Derneği tarafından geliştirilen "Ayaklı Cankurtaran" isimli mobil sağlık uygulaması ekibi, saha denemesi gerçekleştirdi.

Uygulama hakkında bilgi veren dernek başkanı Mutlu Vural, "Üç yıldır hayalini kurduğumuz mobil sağlık uygulamasının ilk saha uygulamasını İstanbul Yarı Maratonu'nda gerçekleştireceğiz." dedi.

Türkiye'de yılda ani kalp durmasından 100 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirten Vural, şunları kaydetti:

"Kalp durduktan sadece 3 dakika sonra beyin ölümü başlamakta, 6 dakika sonra ağır beyin hasarı olmakta ve müdahale edilmediği takdirde 12 dakika sonra o kişi ölü kabul edilmektedir. 112 Acil Sağlık Ekibi arandıktan sonra ambulans şehir merkezinde ancak ortalama 10 dakika, kırsalda ise ortalama 30 dakikada bu hastalara ulaşmaktadır. Ambulans öncesi ilk yardım oranı ülkemizde maalesef yüzde 5'in altında olduğu için bu hastaların çoğu hayatını kaybetmektedir. Ülkemizdeki bu açığı teknoloji ile kapatmak üzere derneğimiz tarafından Ayaklı Cankurtaran isimli bir mobil uygulama geliştirilmiştir."

Mutlu Vural, sistemin işleyişini şöyle anlattı:

"Gündelik hayatta gelişebilecek ani kalp krizi ve kalp durması vakalarına tanık olan vatandaşlar, akıllı telefonlarına indirdikleri uygulamadaki acil durum butonuna basınca, önce 112 Acil Sağlık ekibine daha sonra çevredeki en yakın Ayaklı Cankurtarana ve varsa OED (elektro şok) noktasına konum bilgisi sesli mesaj ulaşır. İlk birkaç dakika içinde olay yerine gelecek olan Ayaklı Cankurtaran, ani kalp durması durumunda erken temel yaşam desteği sağlayarak ve varsa başka bir Ayaklı Cankurtaran tarafından getirilecek OED ile erken elektroşok yaparak o kişinin hayata tutunmasına yardımcı olunur. Ambulans geldiğinde Ayaklı Cankurtaranlar hastayı sağlık ekiplerine teslim eder."

Projeyi günlük hayata da taşımak istediklerini belirten Vural, Beşiktaş ve Tuzla'yı pilot bölge olarak belirlediklerini sözlerine ekledi.

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'na doğru

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'na doğru

HABERE YORUM KAT