1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Washington'daki barış ve dayanışma yürüyüşü
Washington'daki barış ve dayanışma yürüyüşü

Washington'daki barış ve dayanışma yürüyüşü

TBMM Türk-Amerikan Dostluk Grubu Başkanı Sarıkaya:- “Her memleketten dostlarımız burada, omuz omuza, yürek yüreğe ortak bir duruş sergileniyor" - Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Kılıç:- “Türkiye’nin haklı davalarına, Suriyeli misafirlerimize ev sahipli

A+A-

WASHINGTON (AA) - AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Türk-Amerikan Dostluk Grubu Başkanı Ali Sarıkaya, ABD'nin başkenti Washington'da binlerce Türk ve başka milletlerden katılımcılarla düzenlenen yürüyüşün Türkiye'nin haklı tezlerini savunmak adına önemli olduğunu belirterek, yürek yüreğe bir duruş sergilendiğini söyledi.

Sarıkaya, Türklerle diğer Müslüman coğrafyalardan kişilerin de Washington’da buluşarak bir çatı oluşturduğunu ve Türkiye’nin uluslararası camiada, dünya barışına sundukları için destek verdiğini söyledi.

Sarıkaya, “Bu hem Türkiye’nin Suriyeli mültecilere ve diğer mazlum toplumlara verdiği destek için bir teşekkür yürüyüşü, aynı zamanda da malum Ermeni iddialarına karşı haklı davamızı savunmak için Amerika’da Türkiye’nin tezlerini savunmak için bu topluluk diyor ki ‘Bırakın bu meseleye tarih, tarihçiler, arşivler karar versin.’ Bunun için burada yaklaşık 50 ülkeden katılımcılar var.” dedi.

“Her memleketten dostlarımız burada” diyen Sarıkaya, omuz omuza, yürek yüreğe ortak bir duruş sergilendiğini ifade etti.

Sarıkaya, “Washington’da haklı davalarını savunurken aynı zamanda Türkiye’ye dünya mazlumlarına verdiği destekler dolayısıyla hem Cumhurbaşkanımıza hem Başbakanımıza, onların şahsında Türkiye’ye ve Türk milletine teşekkürlerini ifade ediyorlar.” diye konuştu.

Binlerce kişinin yürüyüşe katıldığını ifade eden Sarıkaya, “Biz de tarihte olduğu gibi nasıl daha önce Yahudilere kucak açtıysak, nasıl daha önce 72 millete kucak açtıysak Anadolu topraklarında bunun devamını Türkiye Cumhuriyeti olarak getiriyoruz. Bunu da dünyanın her yerinde görmekten mutluluk duyuyoruz.” ifadesini kullandı.

ABD’ye girişinde yaşadığı olayı aktaran Sarıkaya, şunları kaydetti:

“Dün pasaport kontrolünde kontrolü yapan polis benim hangi ülkeden olduğuma baktı ve ‘Ben size teşekkür etmek istiyorum. Ben Somali asıllı bir Amerikalıyım. Somali’ye yaptığınız destek için ülkenize, milletinize, devlet büyüklerinize ve partinize teşekkür ediyorum’ dedi. Kalktı ayakta selam verdi. Benim için bundan daha önemli bir şey yoktu. Bu şahsıma verilen bir selam değil, bu o pasaporta, pasaportun üzerindeki ay yıldıza verilen bir selamdı. Bundan önemli bir mutluluk yok.”

- “Gurur duyulacak tablo”

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Washington’da gurur duyulacak bir olayın gerçekleştiğini belirterek, sadece Türk vatandaşlarının değil, Türkiye’ye destek vermek isteyen diğer ülke vatandaşları, Müslüman çatı kuruluşları temsilcilerinin de Türklerle Beyaz Saray’ın önünde bir araya geldiğini ifade etti.

“Geçen senenin üzerinde bir katılım olduğu anlaşılıyor ama şu anda Washington polisinden rakamları alamadığımız için kesin rakam veremiyorum” diyen Büyükelçi Kılıç, şunları kaydetti:

“Mühim olan şu anda bu kadar insanın toplanmış olması ve Türkiye’nin haklı davalarına, Suriyeli misafirlerimize ev sahipliği yapmasına, onlara kol kanat germesine, İslamofobiye karşı yürütülen mücadelede bütün dünya Müslümanları ile birlikte bayraktarlık yapmasına ve bölgemizde barış ve istikrarın tesisine verdikleri desteği, bundan duydukları şükranı dile getirmek üzere bugün bizimle birlikteler. Ben çok gurur duyulacak bir tablo olduğuna inanıyorum.”

Kılıç, Türkiye’den gelen milletvekilleri, Türk toplumunun önde gelen temsilcilerinin yürüyüşe destek verdiğini hatırlatarak, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’ne de gösteriyi düzenledikleri için teşekkür etti.

- “Türkiye’nin gür sesini yükseltmek istiyoruz”

AK Parti Milletvekili Ertan Aydın da Washington’da muazzam bir kalabalık toplandığını, sadece Türklerin değil, farklı ülkelerden Türkiye’yi desteklemek isteyen kişilerin yürüyüşe katıldığını belirterek, “Dünyadaki bütün mazlum milletlerin bir arada coşku ve dayanışma içerisinde, insanlık onuruna sahip çıkma mücadelesi veriyor. Türkiye’nin buna öncülük etmesi bizi ayrıca gururlandırıyor.” dedi.

Aydın, şöyle devam etti:

“Türkiye dış politikada büyük haksızlıklara uğrayan bir ülke. Üzerine düşen her şeyi yapmış olmasına rağmen Türkiye’yi mahkum etmeye çalışıyor belli odaklar. Biz de buna karşı Türkiye’nin gür sesini yükseltmek istiyoruz. Türkiye, mazlum milletlerin yanındadır ve her zaman bundan sonra da bu çizgisini devam ettirecektir. Bugünkü yürüyüş Türkiye’nin haklı davasının yürüyüşü olarak tarihe geçecektir.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya ise yürüyüşe katıldığı için mutlu olduğunu ifade ederek, onlarca ülkeden katılım olduğuna işaret etti.

Daha önce öğrencilik yıllarında New York’ta yapılan Türk yürüyüşlerine katıldığını aktaran Kaya, yürüyüşün Washington’da yapılmasının önemine dikkati çekti.

Kaya, “Bütün dünyaya buradan bir mesaj veriyor bütün Türkler ve Müslümanlar.” dedi.

- Müslüman temsilcilerden teşekkür

Amerikan İslam İlişkileri Konseyi Başkanı Nihad Awad ise yürüyüşe katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Awad, “Türkiye'nin haklı tezlerine destek vermekten memnunuz. Ayrıca Türkiye'nin milyonlarca Suriyeli kardeşimize kucak açması burada ayrıca zikretmemiz gereken bir olay. Türkiye'ye teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

ABD’deki Müslümanların çatı kuruluşu ABD Müslümün Örgütleri Konseyi Genel Sekreteri Usame Cemal de Türkiye'nin barış ve kardeşlik merkezli tezlerine destek vermek için geldiklerini söyledi. Cemal, “Türkiye ile Ermenistan halkı arasında barış ilişkilerinin geliştirilmesini destekliyoruz. Ayrıca Türkiye milyonlarca Suriyeli kardeşimize kapısını açtı, bu gurur duyulacak çok değerli bir şey. Bundan dolayı müteşekkiriz.” ifadesini kullandı.

- “İslamofobiye en büyük cevap”

Dulles Bölgesi Müslüman Toplumu (ADAMS) Başkanı İmam Macit, yürüyüşün barış ve birliktelik için düzenlendiğini hatırlattı ve şunları dile getirdi:

“Türkiye’nin Müslüman kardeşleriyle gösterdiği dayanışma, bizim burada bulunmamızın temel sebebidir. Türkiye’nin Suriyelilere yaptığı ev sahipliği çok kıymetlidir ve örnek teşkil ediyor. İslamofobi sadece ABD’de değil, dünyanın birçok ülkesinde üzerinde hassasiyetle durulması gereken sorundur. Bugün burada yapılan barış ve dayanışma yürüyüşü İslamofobiye en büyük cevaptır.​”

HABERE YORUM KAT