1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. "Yarım" filmi 6 Mayıs'ta vizyona girecek
"Yarım" filmi 6 Mayıs'ta vizyona girecek

"Yarım" filmi 6 Mayıs'ta vizyona girecek

Yönetmenliğini Çağıl Nurhak Aydoğdu’nun üstlendiği ve "çocuk gelin" konusunu ele alan film 6 Mayıs’ta sinemaseverlerle buluşacak

A+A-

İSTANBUL (AA) - Yönetmenliğini Çağıl Nurhak Aydoğdu'nun üstlendiği "Yarım" filmi 6 Mayıs'ta vizyona girecek.

Filmin yönetmeni Çağıl Nurhak Aydoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, filminin insandaki eksiklikler üzerine kurulduğunu belirterek, "Filmde, ailelerin iyi niyetle yaptıkları kötülükleri anlatıyoruz. Kendileri için tasarlanan hayatı yaşamak zorunda kalmış iki yarım insanın bütün olabilme yolculukları var. İki çocuk üzerinden birbirlerini kabul edebilmenin daha mümkün olduğunu gözlemliyoruz." dedi.

Hikayeyi anlatırken dramatik ögelerin altını çok keskinleştirmemeye dikkat ettiklerini aktaran Aydoğdu, şunları söyledi:

"Hayatın gerçekliği içerisinde olduğu kadar dramatik olmasını istedik. Bunun daha anlaşılır olacağına karar verdik. Filmin en çok ilgi gören tarafı da bu oldu. Konuya farklı bir bakış açısıyla yaklaşılmış olmasıydı. Ancak bizim bakış açımız farklı değil, olayı anlatırken kullandığımız dil farklıydı. Bunu da bilinçli olarak gerçekçilik adına tercih ettiğimiz bir husustu."

Filmde zihinsel engelli bir karakteri canlandıran Serhat Yiğit de, senaryo aşamasından itibaren filme dahil olduğunu aktararak, "Çok keyifli bir işti. Bir laboratuvar çalışması gibi oldu benim için. Çünkü zihinsel engelli bir karakteri ajitasyon yapmadan canlandırdık. Ülkenin doğusundan batısına uzanan son derece katmanlı bir film oldu." ifadelerini kullandı.

"Serpil" karakterini canlandıran Gözde Okur ise, filmin "çocuk gelin" konusunu farklı bir dille ele aldığı bilgisini vererek, şöyle konuştu:

"Uzun süre komedi projelerinde seyircilerin karşısına çıktığım için bu film benim için inanılmaz bir deneyim oldu. 'Zengin Kız Fakir Oğlan' dizisinin görüntü yönetmeni Çetin Çavan bu filmin de görüntü yönetmeni aynı zamanda, filme onun tavsiyesi ile dahil oldum."

Senaryosunu Özge Aras ve Çağıl Nurhak Aydoğdu'nun yazdığı film, ilk gösterimini 22. Adana Altın Koza Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Adana Altın Koza Film Festivali’nden iki ödülle dönen filmin genç oyuncusu Ece Tatay "Jüri Özel Mansiyon Ödülü"nü alırken, deneyimli oyuncu Hülya Böceklioğlu da "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülüne layık görülmüştü.

Film, 6. Uluslararası Malatya Film Festivali’nde de "halkın en beğendiği film" seçilerek "Kemal Sunal Halk Jürisi" ödülünü aldı. Yine aynı festivalde filmin yönetmeni Çağıl Nurhak Aydoğdu'ya da "Jüri Özel Ödülü" verilmişti.

Uluslararası Prömiyerini 28 Nisan-5 Mayıs tarihlerinde Los Angeles South East European Film Festivalinde (SEEFest) yapacak olan film, festivalin resmi yarışma bölümünde “En iyi Film” ve “En İyi İlk Film” kategorilerinde yarışacak.

- Filmin konusu

Fidan 15 yaşında çobanlık yapan bir köylü kızıdır. Babası ve iki kardeşiyle birlikte Doğu'da bir dağ köyünde yoksulluk içinde yaşar. Babası, kızını tanımadıkları bir aileye gelin olarak verir. Karşılığında biraz para alarak, kızının daha kötü bir hayatı olamaz diye düşünür. Fidan’ı almaya gelen aile, ülkenin bir diğer ucunda, Ege’de yaşamaktadır ve geldiklerinde damat yanlarında değildir. Fidan hayatında ilk kez uzun bir yolculuğa çıkar. O yolculuğun sonunda kocası olacak adamla tanışır. Salih, zeka geriliği olan bir çocuktur. Fiziken 35 yaşında olsa da, zeka yaşı Fidan'dan da küçüktür.

HABERE YORUM KAT