1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yaş çayda rekolte düşerken kalite arttı
Yaş çayda rekolte düşerken kalite arttı

Yaş çayda rekolte düşerken kalite arttı

RTB Başkanı Erdoğan:- "Geçen sene birinci sürgün rekoltesi 440 bin ton olarak gerçekleşirken, bu sene bu rakamın yüzde 15-20 civarında eksik olduğunu öngörüyoruz"

A+A-

RİZE (AA) - Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, mayıs ayının ilk haftası başlayan yaş çay birinci sürgün rekoltesinin geçen yıla göre yüzde 15-20 civarında eksik olabileceğini öngördüklerini belirtti.

Erdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, Doğu Karadeniz'de mayıs ayının ilk haftası yaş çayda birinci sürgün döneminin başladığını hatırlatarak, "Geçen sene birinci sürgün rekoltesi 440 bin ton olarak gerçekleşirken, bu sene bu rakamın yüze 15-20 civarında eksik olduğunu öngörüyoruz." ifadesini kullandı.

Rekolte düşüşüne havanın mevsim normallerinden soğuk olmasının etki ettiğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Rekolte düşüşü, aynı zamanda gerek ÇAYKUR ve gerekse özel sektörün elindeki stokları azaltacak, arz-talep dengesini sağlayacak ve kuru çay fiyatını yükseltecektir. Rekoltenin düşük olması aynı zamanda çay alım yerlerindeki izdihamı ortadan kaldırmış, tarlada kaliteyi artırmış ve müstahsilin yaş çayını yüksek fiyattan satmasını sağlamıştır."
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT