1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Yavru Deniz Kaplumbağaları Denizle Buluştu
Yavru Deniz Kaplumbağaları Denizle Buluştu

Yavru Deniz Kaplumbağaları Denizle Buluştu

Hatay'ın Samandağ ilçesindeki Çevlik Sahili'nde yuvadan çıkan yeşil deniz kaplumbağalarının denize yolculuğu başladı

A+A-

HATAY (AA) - Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ Kaymakamlığı ve belediyesi ile Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği tarafından korumaya alınan carretta caretta ve chelonia mydas olarak bilinen yeşil deniz kaplumbağalarının yavruları, yumurtalarından çıktı.

Yavrular, Türkiye'deki üç üreme merkezlerinden biri olan Çevlik Sahili'nde vatandaşların katılımıyla, üniversite öğrencileri ve uzmanlar gözetiminde denizle buluştu.

Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bektaş Sönmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çevlik Sahili'nin, deniz kaplumbağaları açısından önde gelen yerlerden biri olduğunu söyledi.

Sahilin özellikle yeşil deniz kaplumbağalarının ana üreme kumsalı sayıldığını aktaran Sönmez, deniz kaplumbağalarının üreme ve denizle buluşma sürecini şöyle anlattı:

"Mayıs-haziran aylarında deniz kaplumbağaları yumurtalarını bırakmak için kıyımıza geliyor. Bu süreç ağustos ortasına kadar devam ediyor ve ekime kadar bırakılan yumurtalardan yavrularımız çıkıyor. Samandağı'ndaki kumsalda şu ana kadar binin üzerinde yuva yapıldı. Bin yuvanın 500'ünden yavru çıktı ve bunun 30-40 bini denize ulaştı. Net rakamlar sezon sonunda ortaya çıkacak ancak şu an binin üzerinde yuva var. Bu rakam geçmiş yıllarda da aynı oldu."

HABERE YORUM KAT