1. HABERLER

  2. KONYASPOR

  3. Yayıncı kuruluş çıkmazı
Yayıncı kuruluş çıkmazı

Yayıncı kuruluş çıkmazı

Konyaspor genel kurulunda başkan Hilmi Kulluk’un yayıncı kuruluş ile ilgili yaptığı açıklama gündeme bomba gibi düştü. Yayıncı kuruluş açıklama yaparken, yayıncı kuruluşun dolar kurunu yeniden sabitlemek istediği de iddia edildi

A+A-

Konyaspor olağanüstü genel kurulunda Hilmi Kulluk ve yönetim listesi oybirliğiyle yeniden göreve gelirken, Kulluk yaptığı konuşmada ekonomik şartlara dikkat çekti. Türkiye’deki tüm kulüplerin borç sarmalı içinde olduğuna vurgu yapan Kulluk’un konuşmasında en dikkat çekici bölüm ise yayıncı kuruluş ile ilgili açıklamaları oldu. Kulluk, Kulüpler Birliği’nin 18 Haziran’da yayıncı kuruluş ile ilgili toplantı yapacağını ve Digitürk’ün devam edip etmeyeceğinin görüşüleceğini dile getirdi.

YAYINCI KURULUŞ ÇIKABİLİR

Kulluk, yayıncı kuruluşun yayın hakkından vazgeçebileceğini belirterek, “Kulüpler Birliğinden gelen yazıda '18 Haziran'da toplantı var' deniliyor. Toplantının gündemi, yayıncı kuruluşun ödeme talebini görüşmek üzere. Şu an yayıncı kuruluş çıkmak istiyor. Federasyona diyor ki 'Ben satış yapamıyorum, zarar ediyorum', ve bir hesap çıkarmışlar, Türkiye Futbol Federasyonuna verdiği teminatı yakarsa zararı daha az oluyor, devam ederse zararı daha çok oluyor. Belki öyle bir gün gelecek ki o gelirler de gelmeyecek, iş daha da kötüye gidecek” diye konuştu.

SOSYAL MEDYADA YAYILDI

Kulluk’un açıklamaları üzerinden çok geçmeden sosyal medya aracılığıyla yayılırken, gündem oluşturdu. Kulluk, Türkiye gündemine düşerken yayıncı kuruluşun kararı konusu da sosyal medyada çokça tartışıldı. Konunun tartışılması artarak devam ederken, Konyaspor resmi sitesinden başkanın konuyu net dille açıklamadığı “Bizim buradaki en büyük gelirimiz Digitürk şimdi o bile bakın ben BURADAN ÇIKARIM BELKİ” şeklinde bir cümle kurduğu belirtildi. Yayıncı kuruluşun tartışılması düne kadar devam etti.

YAYINCI KURULUŞ DİGİTURK'TEN AÇIKLAMA

Konyaspor Kulübü Başkanı Hilmi Kulluk'un "Yayıncı kuruluş çıkmak istiyor." şeklindeki ifadeleriyle ilgili yapılan açıklamada, "Digiturk, TFF ile yaptığı yayın anlaşmasına binaen Türk futbolunun hali hazırdaki en büyük destekçisidir ve 20 yıldan bu yana iş ortaklığı yaptığı TFF'ye verdiği tüm taahhütlere her zaman bağlı kalmıştır, bağlı kalmaya da devam etmektedir" denildi. Kurumun Türk futboluna katkıda bulunma konusundaki kararlılığına vurgu yapılan açıklamada, "Yayın hakları anlaşmasından doğan her türlü yükümlülük ve ödemeler Digiturk tarafından gerçekleştirilmektedir. Diğer yandan Digiturk uzunca bir süredir, söz konusu anlaşma kapsamındaki bazı ticari hususlar hakkında TFF'den doğal ve makul taleplerde bulunmaktadır. Digiturk öncelikli gördüğü bu hususlar üzerinde TFF ile çalışmaya devam ederek, Türk futboluna hem ulusal hem de uluslararası alanda katkı sunmaya devam etme kararlılığındadır." ifadeleri kullanıldı.

KURU SABİTLEMEK Mİ İSTİYOR?

Digitürk’ün açıklamasıyla beraber gündeme gelen haberlerden biri de kurun sabitlenmesi isteğiydi. Daha önce ödemelerde kuru sabitleyen Digitürk’ün yine aynı istekle TFF’ye başvurduğu belirtildi. Bloomberg’te çıkan haberde “Sözleşme gereği, söz konusu tutarın 250 milyon doları Merkez Bankası'nın güncel kurundan ödeniyor, kalan 250 milyon dolarlık kısım ise ilk yıl için 3.26 TL'den sabitlenmişti. Bu kısmın sözleşmede belirlenen oranda her yıl artması söz konusuydu. Söz konusu sabitleme seviyesi ise geçen yıl yani ikinci yıl için 3.81 TL olmuş, bu yıl mayıs ayında da 4.51 TL'ye yükselmişti. Yayıncı kuruluşun yaklaşık 2 ay kadar önce TFF'nin kapısını çaldığı ve hem ilk 250 milyon dolarlık dilim hem de ikinci 250 milyon dolarlık dilim için dolar kurunu 3.80 TL'den sabitleme talebinde bulunduğu ifade ediliyor. Yıldırımın Demirören'in istifası sonrası haziran ayına kadar geçici görevde olan o dönemki TFF yönetiminin ise bu talebi reddettiği belirtiliyor” denildi.

HABERE YORUM KAT