1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Yaz atmacası 15 yılda 5'inci kez halkalandı
Yaz atmacası 15 yılda 5'inci kez halkalandı

Yaz atmacası 15 yılda 5'inci kez halkalandı

OMÜ Ornitoloji Merkezi Cernek Halkalama İstasyonu'nun ağlarına, çok nadir görünen "Yaz atmacası" takıldı- İstasyon görevlisi Dr. Ergen: - "Çok nadir görülen yaz atmacası, 15 yılda sadece 5 kez ağlarımıza takıldı ve halkalamasını yaptık"

A+A-

SAMSUN (AA) - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji Merkezi Cernek Halkalama İstasyonu'nun ağlarına çok nadir görünen "Yaz atmacası"nın takılması araştırmacılarda sevinç yarattı.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde 15 yıldır kuş halkalama çalışması yapan Ornitoloji Merkezi Cernek Halkalama İstasyonu'nun ağlarına, Türkiye'de üreyen 3 atmaca türünden biri olan ve nadir görülen 'Yaz atmacası" takıldı. Kuş, halkalandıktan sonra tekrar doğaya bırakıldı.

Ornitoloji Merkezi Cernek Halkalama İstasyonu görevlisi Dr. Arzu Gürsoy Ergen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en eski kuş halkalama istasyonunda 15 yılda 101 bin 500 kuş halkalandığını söyledi.

Bilinen türlerin yanı sıra istasyonda nesli tükenmek üzere olan kuş türlerinin de halkalandığına işaret eden Ergen, "Bilimsel ismi Accipiter Brevipes olan yaz atmacası da 15 yılda 5. kez ağlara takılıyor. Yaz atmacası çok nadir görülen bir türdür. Türkiye'de üreyen 3 atmaca türünden biridir. Yaz atmacası, Kızılırmak Deltası dışında sadece bir kez 2012 tarihinde Kars'daki araştırma istasyonunda halkalanmıştır. Bu nedenle bu türün tekrar halkalanması önem taşımaktadır." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT