1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Yemen'deki ateşkes
Yemen'deki ateşkes

Yemen'deki ateşkes

BM Yemen Özel Temsilcisi Ahmed, Yemen'deki "çatışmaların durdurulması" anlaşmasında "gözle görülür bir ilerleme" olduğunu kaydetti-Terör örgütü El-Kaide'den temizlenen Mukella'da yerel 16.00 ila 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi

A+A-

KUVEYT (AA) - Birlemiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed, Yemen'deki "çatışmaların durdurulması" anlaşmasında "gözle görülür bir ilerleme" olduğunu belirtti.

Ahmed'in basın ofisinden yapılan açıklamada, "Yemen'deki çatışmaların durdurulması" anlaşmasında dikkat çeken ilerlemeden ve nispeten daha iyi güvenlik durumundan" memnuniyet duyulduğu kaydedildi.

Açıklamada, "Ateşkes ve Koordinasyon Komitesi'nin Yemen halkının barış ve güvenliğini sağlamak için yerel komitelerle birlikte olağanüstü çaba harcadığı" ifade edilerek, müzakerelerdeki ateşkesi gözetlemekle görevlendirilen heyet temsilcilerinin çabaları ve yapılan tavsiyelerin ülkede güvenliğin sağlanmasına katkı sağlayacağı belirtildi.

BM Temsilcisi Ahmed, Yemen'de sorunun çözümü için daha önce kesilen müzakerelerin yeniden başlaması ve çatışmaların durması konusunda tarafların anlaştığını bildirmişti. Yemen'de taraflar, BM'nin çağrısı üzerine, Kuveyt müzakereleri öncesi iyi niyet göstergesi olarak 10 Nisan'da ateşkesi yürürlüğe sokmuştu.

- Mukella'da sokağa çıkma yasağı

Öte yandan Yemen'de, ordu birliklerinin ele geçirdiği Hadramevt ilinin merkezi Mukella'da sokağa çıkma yasağı ilan edildiği bildirildi.

Yemen ordusunda İkinci Askeri Bölge Komutanı Kurmay Subay Tuğgeneral Ferac Salmin el-Behasni, düzenlediği basın toplantısında, Mukella kentinin tüm mahallerinin terör örgütü El-Kaide'den temizlendiğini belirtti.

Kentte iki hafta geçerli olmak üzere yerel 16.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini belirten Behasni, El-Kaide militanlarının muhtemel intikam eylemlerini önlemek amacıyla aynı süre zarfında motosiklet kullanımının da yasaklandığını söyledi.

Mukella'da dün terör örgütü El-Kaide'nin elindeki tüm ilçelerde uluslararası koalisyonun hava desteği verdiği hükümet yanlısı güçlerin güvenliği sağladığı bildirilmişti.

El-Kaide'nin batı cephesine yönelmek için bölgeden çekilmesinin ardından, ulusal ordunun Mukella kentinin mahalle ve merkezlerinde konuşlandığı aktarılmıştı.

Terör örgütü El-Kaide'nin, 2 Nisan 2015'te başlattığı kapsamlı saldırının ardından güvenlik güçleri ve ordunun çekilmesiyle ele geçirdiği Mukella kenti, o tarihten bu yana terör örgütünün kontrolünde bulunuyordu.

Kuveyt'teki müzakerelerle eş zamanlı olarak ülkenin kuzey vilayetlerinde Husiler ile hükümet güçleri arasındaki "kırılgan bir ateşkesin" hakim olduğu Yemen'de, doğu ve güney bölgelerinde El-Kaide'ye yönelik operasyon başlatıldı.Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT