1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Yemen'deki olaylar
Yemen'deki olaylar

Yemen'deki olaylar

Ebyen'de ordu birlikleri ile El-Kaide arasındaki çatışmada 10'u militan 12 kişi öldü- Taiz'de yola döşenen mayının infilak etmesi sonucu 5 sivil hayatını kaybetti

A+A-

ADEN (AA) - Yemen'in güneyindeki Ebyen ve Taiz illerinde çatışmalar ve mayın patlaması nedeniyle 17 kişi yaşamını yitirdi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, ordu birlikleri, ülkenin güneyindeki Ebyen ilini terör örgütü El-Kaide militanlarından temizlemek için geniş çaplı operasyon başlattı. İl merkezi Zencebar'da ordu birlikleri ile örgüt militanları arasındaki çatışmada 10'u militan, 2'si asker 12 kişi hayatını kaybetti.

Askerlerin, operasyon kapsamında, Zencebar kentinin batı girişindeki bazı bölgelerde denetimi sağladığı belirtildi.

Öte yandan, Taiz ilinin batısında yer alan ana yola döşenmiş mayının bir yolcu otobüsünün geçişi sırasında patlaması sonucu 5 sivil öldü.

Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direniş Güçlerinin (HDG) yazılı açıklamasında, Taiz'in ed-Dubab yolunda Husiler ve devrik lider Ali Abdullah Salih taraftarları tarafından döşenen mayının, bir yolcu otobüsününün geçişi sırasında infilak ettiği bildirildi. Patlamada, 5 sivilin yaşamını yitirdiği, 7'sinin yaralandığı ifade edildi.

Taiz ilinde yaklaşık iki hafta önce başladığı ilan edilen ateşkese rağmen ihlaller devam ediyor.

Yemen'de taraflar arasında barış görüşmelerinin üçüncüsü dün Kuveyt'te başlamıştı. Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed, görüşmelerin ilk oturumunun "yapıcı ve olumlu" geçtiğini belirtmişti.

Yemen'de taraflar, BM'nin çağrısı üzerine, Kuveyt müzakereleri öncesi iyi niyet göstergesi olarak 10 Nisan'da ateşkesi yürürlüğe sokmuştu.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT