1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Yemen'deki Olaylar
Yemen'deki Olaylar

Yemen'deki Olaylar

Taiz kentinde Husiler ve hükümet güçleri arasında çıkan çatışmalar ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarında 16'sı Husi militanı, 2'si asker 18 kişi öldü

A+A-

TAİZ (AA) - Yemen'in Taiz kentinde Husiler ve hükümet güçleri arasında çıkan çatışmalar ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarında 16'sı Husi militanı, 2'si asker 18 kişinin öldüğü bildirildi.

Taiz'deki askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, kentin Mevza ilçesindeki El-Hamili ve El-Ariş bölgelerinde Husiler ile hükümet güçleri arasında çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda 2 askerin hayatını kaybettiği, 4'ünün yaralandığı, bunun yanı sıra 3 Husi militanın öldüğü, 22'sinin yaralandığı belirtildi.

Ayrıca Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait uçakların, Mevza ilçesinde Husilere ait mevzilere düzenlediği 6 hava saldırısında 13 Husi militanının etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

- Suudi Arabistan'daki Yemen valilerine çağrı

Öte yandan Yemen resmi haber ajansı SABA'nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Korgeneral Ali Muhsin Salih, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ta bulunan Sana, İbb, Hacce, Amran, Saada ve Reyme kentlerinin valilerine, ordu güçlerine moral vermek için ülkelerine dönmeleri çağrısında bulundu.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler ile devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlıları, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana'nın denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

HABERE YORUM KAT